Joanna od ratowania ludzi. Reportaż "Przewodniczka psów" Moniki Chrobak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna od ratowania ludzi. Reportaż "Przewodniczka psów" Moniki Chrobak
Bohaterka reportażu Moniki Chrobak ma pod opieką pięć labradorów.Foto: Shutterstock/manushot

Bohaterka reportażu jest młodą, nieustraszoną kobietą, która nie boi się podejmować ryzyka, by ratować innych ludzi. W pracy pomagają jej psy, które sama wyszkoliła i którymi opiekuje się na co dzień.

Joanna Pulit ma pod swą opieką pięć labradorów. Uważa, że od psów można się bardzo dużo nauczyć. – Działają bardziej tu i teraz, potrafią się bardzo cieszyć życiem. Fajnie patrzeć, jak wykonują swoją pracę, którą lubią. Zdecydowanie są przykładem godnym naśladowania. Nawet gdybym nie pracowała w straży, to i tak bym miała psa – mówi bohaterka reportażu.

Ryzyko jest wszędzie

Joanna jest dopiero drugą kobietą w Polsce, która jako przewodnik psów ratowniczych znalazła się w grupie poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Poland. Brała udział w poszukiwaniach osób zaginionych w terenie i na gruzowisku po zawaleniu się budynków. Nie jest to najbezpieczniejsza praca na świecie. – Ryzyko jest zawsze, ale to tak jak wszędzie. Ja podchodzę do tego tak, że co ma być, to będzie. Jadąc samochodem czy lecąc samolotem, też narażam się na jakieś ryzyko. Oczywiście, gdybym pracowała w biurze, miałabym mniejsze ryzyko, ale z drugiej strony miałabym też mniej satysfakcjonującą pracę – mówi dziewczyna.

Posłuchaj też:

Okaleczone życie rodzinne

Praca w takiej grupie często wiąże się z wyjazdami zagranicznymi, na przykład w celu ratowania ofiar trzęsień ziemi lub powodzi. Ratownik musi więc poświęcić część własnego życia rodzinnego na rzecz pomagania innym ludziom. Joanna doświadczyła tego już w dzieciństwie, bo jej tata, Mirosław Pulit, też pracował w tym zawodzie.

– Czasami w ciągu roku był tylko kilkadziesiąt dni w domu. Trochę to bolało. Kiedyś była nawet taka sytuacja, gdzie uświadomiłam sobie, że kolejny rok z rzędu nie będzie go na moich urodzinach, i gdy miał wyjechać, po prostu schowałam mu paszport z nadzieją, że załatwi to sprawę. Ale z tego, co pamiętam, wyjazd i tak został odwołany.


Posłuchaj

13:04
Reportaż "Przewodniczka psów" Moniki Chrobak (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Przewodniczka psów 
Autorka reportażu: 
Monika Chrobak 
Data emisji: 
6.06.2024
Godzina emisji: 
18.39

kc/wmkor

 


Polecane