Artyści z trzech krajów w plenerze. Przed nami 31. Festiwal Sztuka Ulicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artyści z trzech krajów w plenerze. Przed nami 31. Festiwal Sztuka Ulicy
Występ belgijskiej grupy cyrkowej Compagnie du Mirador w ramach Festiwalu Sztuka Ulicy, 2007 rokFoto: PAP/Leszek Szymański

- Chodzi o to, aby osoby, które na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką, mogły doświadczyć w sposób bezpośredni relacji aktor-widz - podkreśla w radiowej Trójce Dariusz Jarosiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy. 31. edycja wydarzenia rozpocznie się 28 czerwca i po raz kolejny zawita na ulice Warszawy i Piaseczna. W jego ramach zaprezentują się artyści z Korei Południowej, Ukrainy i Polski 

  • 31. Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się w dniach 28-30 czerwca.
  • Wydarzenia w ramach imprezy będą miały miejsce na terenie Warszawy i Piaseczna. Udział w pokazach jest bezpłatny.
  • Na festiwalu zaprezentują się artyści z teatrów ulicznych z trzech krajów, w tym Polski.

Prezentacje w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Sztuka Ulicy planowane są na Rynku Nowego Miasta i placu przy Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" oraz w Piasecznie, na Parkingu Miejskim przy ulicy Sierakowskiego. Tym razem organizatorzy i wykonawcy stawiają na dramaturgię.

- Nie będziemy pokazywali w tym roku popularnych tendencji w teatrze plenerowym. Raczej skupimy się na prezentacji spektakli, które mają pewną dramaturgię w swojej historii i będą posługiwały się znakami, formami przypisanymi do teatru ulicznego - zapowiada Dariusz Jarosiński.

Czytaj także

Koreańska tradycja w Polsce

Jednym z najważniejszych punktów w programie festiwalu jest występ zespołu Wielka Maska z Korei Południowej. Grupa zaprezentuje w Warszawie Talchum, czyli tradycyjny południowokoreański taniec w maskach. Nazwa tańca jest jednocześnie tytułem kilku wydarzeń przewidzianych w programie z udziałem grupy artystycznej. - Będzie też parada poświęcona temu zjawisku, spektakl, i co najciekawsze dla ludzi, którzy chcieliby zapoznać się z tym zjawiskiem teatru plenerowego z Korei, będą warsztaty po każdej z prezentacji. To jest coś, co jest rzadkie i interesujące; bardzo się cieszę, że wraz z Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie udało nam się doprowadzić do tego, by ten teatr pojawił się na ulicach Warszawy - zaprasza rozmówca Radosława Nałęcza.

Między teatrem a cyrkiem

Poza koreańskimi artystami w trakcie 31. Festiwalu Sztuka Ulicy będzie można podziwiać twórców z Ukrainy. W Warszawie wystąpi Teatr Vuala, który zaprezentuje spektakl "Cyrkowe kolory". - To próba pojedynku między teatrem a cyrkiem: sprawdzianem, na ile teatr może posiłkować się technikami cyrkowymi, by móc opowiedzieć jakąś historię - zapowiada Dariusz Jarosiński.

Nie zabraknie również artystów z Polski. W Warszawie i Piasecznie zaprezentują się między innymi z Teatru HoM z Bytowia, Teatru Fuzja z Poznania i działającego od 1995 roku teatru przedmiotu Walny-Teatr, za który odpowiada Adam Walny. - Budżet, który pozyskaliśmy w tym roku, pozwolił nam na zaproszenie siedmiu zespołów. Do tego dołożyliśmy jeszcze dwie instalacje w przestrzeni publicznej. Skromnie, ale cieszymy się, że festiwal się odbywa. Mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać - zaprasza dyrektor artystyczny festiwalu i przypomina, że udział w imprezie jest bezpłatny.


Posłuchaj

9:21
Artyści z trzech krajów w plenerze. Przed nami 31. Festiwal Sztuka Ulicy (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Dariusz Jarosiński (dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy)
Data emisji: 18.06.2024
Godzina emisji: 12.13

qch

Polecane