Kryzys na granicy. Sasin: żołnierz powinien mieć prawo strzelać do napastników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

 - Żołnierze są od bronienia naszego bezpieczeństwa, naszej granicy. Jeśli mogą swoje zadanie wykonać tylko w ten sposób, że będą strzelać do napastników, powinni to robić - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Jacek Sasin. 

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy Wojska Polskiego, którzy na przełomie marca i kwietnia przy granicy polsko-białoruskiej oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów. Dwóch żołnierzy prokuratura oskarżyła o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. 

Posłuchaj

34:09
Jacek Sasin gościem Renaty Grochal (Bez uników)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem gościa Trójki "nie może być tak, że żołnierz się zastanawia czy w czasie wojny może użyć broni czy nie". - A wojna hybrydowa też jest wojną. Żołnierze muszą mieć możliwość skutecznej obrony. Jeśli ktoś przekracza granicę w sposób przestępczy, to żołnierz nie powinien się zastanawiać czy może użyć wszystkich dostępnych środków - powiedział Jacek Sasin. 

- Żołnierze są od bronienia naszego bezpieczeństwa, naszej granicy. Jeśli mogą swoje zadanie wykonać tylko w ten sposób, że będą strzelać do napastników, to powinni to robić - dodał polityk.

Kryzys na granicy. "Zwerbowani żołnierze Łukaszenki i Putina"

Według niego osoby szturmujące polską granicę to "de facto zwerbowani żołnierze Łukaszenki i Putina". - Musimy móc się skutecznie obronić. Polski żołnierz powinien mieć prawo strzelać do napastników, którzy przekraczają nielegalnie granicę i atakują żołnierzy - podkreślił polityk.

W jego opinii, w związku z zatrzymaniem żołnierzy, nie powinien zostać odwołany prokurator Tomasz Janeczek. - Usiłuje się z niego zrobić kozła ofiarnego. Nasze oczekiwanie dymisji, nie tylko kierownictwa MON-u, ale w ogóle rządu, jest uzasadnione. Chaos, który panuje, który naraża na niebezpieczeństwo Polskę, jest gigantyczny. Oczywiście wnioski o wotum nieufności kończą się tak jak się kończą. Nie mamy większości w Sejmie. Ale jest coś takiego w demokracji jak polityczna odpowiedzialność - zaznaczył Jacek Sasin. 

Odniósł się także do utworzenia strefy buforowej na granicy. - Muszą być rekompensaty dla mieszkańców, którzy na tym stracą - stwierdził poseł PiS. 

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Bez uników
ProwadzącaRenata Grochal
Gość: Jacek Sasin (PiS)
Data emisji: 11.06.2024
Godzina emisji: 8.13

bartos

Polecane