"Ludzie": Ewa Bogusz-Moore - przyszła dyrektorka Filharmonii w Kolonii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ludzie": Ewa Bogusz-Moore - przyszła dyrektorka Filharmonii w Kolonii
Ewa Bogusz-Moore i Agnieszka Szydłowska w radiowej TrójceFoto: Ania Lalka

Audycję "Ludzie" odwiedziła Ewa Bogusz-Moore - jeszcze przez jeden sezon dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Od sierpnia 2025 roku przenosi swoje życie zawodowe do Kolonii, bowiem zwyciężyła w konkursie na dyrektorkę tamtejszej Filharmonii. Jest pierwszą osobą z Polski, która obejmie tak wysokie stanowisko w muzycznym świecie. 

  • Ewa Bogusz-Moore jest z wykształcenia wiolonczelistką i menedżerką kultury. Od września 2018 roku - dyrektorką naczelną i programową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
  • W październiku 2022 roku objęła stanowisko współprzewodniczącej European Union Youth Orchestra.

Opowieść o zawodowej drodze Ewy Bogusz-Moore to historia realizacji kolejnych wyzwań. Opowieść o tym, jak marzenia zamienia się w plany, a potem szuka najlepszych narzędzi do ich realizacji. Już kończąc studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wiedziała, że chce czegoś więcej niż miejsca w orkiestrze.

Marzenia spełnia się samemu

Ewa Bogusz-Moore postanowiła studiować w Londynie zarządzanie kulturą. By zrealizować ten plan, musiała nauczyć się języka angielskiego i zarobić na studia. Okazało się, że pływanie na wielkich statkach turystycznych pozwoliło na jedno i drugie… To tylko jeden z wielu przykładów, które pokazują, jak ważne jest w życiu konsekwentne podążanie za własnymi potrzebami i pasjami. Choć czasami trzeba te marzenia weryfikować.

- Kiedy miałam sześć lat, chciałam być baletnicą, ale rodzice powiedzieli "nie" - wspomina Ewa Bogusz-Moore. - Powiedzieli, że jestem za mała. Zapisali mnie do szkoły muzycznej, na wiolonczelę. Nie znosiłam tej wiolonczeli. Moim ulubionym zajęciem było siadanie na tej wiolonczeli na przystanku autobusowym - opisuje początki swojej muzycznej drogi. 

  

Najczęściej czytane

W drodze na szczyt

Historia zawodowego życia Ewy Bogusz-Moore może być inspiracją dla tych, którzy uwięzieni w sieci "nie da się", poświęcają własne marzenia, zanim podejmą próbę ich realizacji. To wspinanie się po szczeblach zawodowej kariery wciąż trwa. Od sierpnia 2025 roku Ewa Bogusz-Moore będzie kierowała Filharmonią w Kolonii. W konkursie na to stanowisko pokonała 130 kandydatów i kandydatek. 

- Propozycje objęcia takich stanowisk nie pojawiają się często. Poprzedni dyrektor Filharmonii w Kolonii był tam przez 20 lat - opowiada Ewa Bogusz-Moore. - Ja na ten konkurs zostałam zaproszona. Była powołana specjalna, międzynarodowa komisja, która przeprowadzała kolejne etapy selekcji. Nie wiem, kto był razem ze mną już w ostatnim etapie. To było trzymane w tajemnicy, aby chronić te osoby, które nie wygrały. Żeby to nie zagroziło ich karierze. Dopiero po wyborze dowiedziałam się, że było aż tylu kandydatów - dodaje.   


Posłuchaj

51:25
Ewa Bogusz-Moore w rozmowie z Agnieszką Szydłowską ("Ludzie"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Gościni: Ewa Bogusz-Moore (dyrektorka NOSPR)
Data emisji: 10.06.2024
Godzina emisji: 23.09

dm/kormp

Polecane