Reklama

reklama

"Życie, starość i śmierć kobiety z ludu"- Didier Eribon o swojej najnowszej książce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Życie, starość i śmierć kobiety z ludu"- Didier Eribon o swojej najnowszej książce
Didier Eribon - gość Michała Nogasia we "Wszystkich książkach świata"Foto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Francuski pisarz, socjolog i filozof był gościem Michała Nogasia we "Wszystkich książkach świata". Opowiedział o swojej najnowszej książce "Życie, starość i śmierć kobiety z ludu", w której porusza problem osób starszych, skazanych u schyłku życia na pobyt w domach opieki.  

  • Didier Eribon urodził się w 1953 roku w rodzinie robotniczej na przedmieściach Reims.
  • Jest autorem m.in. prac z socjologii, filozofii, historii idei i gender studies.

Najnowsza książka Didiera Eribona "Życie, starość i śmierć kobiety z ludu" to proza auto- i socjobiograficzna (tego określenia używa sam autor), a w ostatniej części jest esejem.


Książka, która porusza

"Życie, starość i śmierć kobiety z ludu" to poruszająca opowieść o odchodzeniu matki, trudnych decyzjach podejmowanych przez rodzinę w ostatnich miesiącach jej życia. Mówi o problemach funkcjonowania w społeczeństwie osób starszych, które straciły sprawność fizyczną i ostatnie dni życia spędzają w domach opieki.

- Impulsem do napisania tej książki były wiadomości nagrywane przez moją matkę, najczęściej w nocy, w których narzekała na warunki w domu opieki, gdzie przebywała - mówi Didier Eribon. - Skarżyła się na to, że była niezauważana bądź ignorowana. Była tam bardzo nieszczęśliwa. Kilka tygodni po tym, jak zmarła, zdałem sobie sprawę, że treść tych wiadomości była... bardzo polityczna. Matka narzekała nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu osób starszych, które utraciły sprawność fizyczną i utknęły przykute do łóżka w domach opieki. Bez wystarczającej liczby personelu, który mógłby się nimi opiekować. Był jednak tylko jeden odbiorca tych wiadomości, czyli ja - dodaje. 


Didier Eribon w swojej książce porusza też kwestie uniwersalne, dotykające nas wszystkich. Kim są w społeczeństwie osoby starsze? Jak traktujemy najbliższych, których umieszczamy w domach opieki? 


Wołanie, którego nikt nie słyszy 

Kto powinien pełnić rolę opiekuna takich osób - rodzina czy państwo? Czy dzieci są odpowiednio przygotowane do takiej roli? Dlaczego powinniśmy bić na alarm, gdy chodzi o kwestię dostępności miejsc i poprawienia jakości usług w domach opieki?


Czytaj także


- Zacząłem się zastanawiać nad tym, jak sprawić, by głos osób pozbawionych dostępu do sfery publicznej został usłyszany - kontynuuje Didier Eribon. - Kto jest w ogóle uprawniony do protestowania? Kto mieści się w kategoriach politycznych? Czy dwie osoby, które używają słowa my, mogą być już traktowane jako ciało kolektywne? Czy mają prawo protestować na takiej samej zasadzie jak ruchy robotnicze, sprzeciwiające się rasizmowi czy wspierające feminizm? Z tych rozważań zrodziła się książka, będąca czymś w rodzaju bardzo osobistego i intymnego opisu życia mojej matki. Jak ono wyglądało przed zamieszkaniem w domu opieki oraz co się stało później - dodaje. 

"Życie, starość i śmierć kobiety z ludu" opublikowało - w przekładzie Jacka Giszczaka - Wydawnictwo Karakter. 



Posłuchaj

49:09
Didier Eribon gościem Wszystkich Książek Świata (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystkie książki świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Didier Eribon (francuski pisarz, socjolog i filozof)
Data emisji: 9.06.2024
Godzina emisji: 20.05

dm/kormp

Polecane