Katarzyna Wodecka – szukanie własnej drogi w cieniu sławnego ojca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Katarzyna Wodecka jest drugim z trojga dzieci Zbigniewa Wodeckiego i jego żony Krystyny.
  • Zbigniew Wodecki, jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, zmarł niespodziewanie 22 maja 2017 roku.
  • Wodecki Twist Festiwal odbywa się od 2018 roku w Krakowie.

Katarzyna Wodecka wywodzi się z bardzo muzykalnej rodziny. Oprócz dobrze wszystkim znanego ojca piosenkarza miała też ciocię i babcię, które śpiewały mezzosopranem. Druga z nich poświęciła jednak swą karierę muzyczną na rzecz opieki nad domowym ogniskiem. Do dziś wspominana jest w Krakowie, nie tylko przez muzyków, ale też przez ludzi, których przygarniała do domu.

– W domu dzieciństwa mojego taty na Ułanów 4, gdzie było może z 46 metrów, mieściło się 30 muzyków, a babcia gotowała im rosół. Tata wyniósł to z domu i chyba dzięki temu stał się normalnym człowiekiem, za co jest kochany – opowiada gościni audycji "Ludzie".

Przez 40 lat u boku Zbigniewa Wodeckiego stała też jego żona Krystyna. Przez cały ten czas pozostawała w cieniu i nie brała udziału w życiu publicznym. – Stworzyła coś niezwykłego dla nas, dla całej rodziny i dla taty: miejsce, gdzie można spokojnie odpocząć, gdzie priorytety są nieco inne, gdzie ważne jest ciepło domowe i opieka – wspomina rozmówczyni Agnieszki Szydłowskiej.

Opiekunka spuścizny po sławnym ojcu

Katarzyna Wodecka przyznaje, że przez dużą część życia uciekała od bycia "córką Zbyszka Wodeckiego". Mieszkała za granicą, pracowała m.in. w agencjach reklamowych. Jednak po śmierci sławnego ojca to właśnie ona przejęła opiekę nad jego spuścizną. – Moje rodzeństwo nie zajmuje się takimi rzeczami. A ponieważ ja mam do tego smykałkę, wiedziałam, że trochę muszę przejąć obowiązki ojca, który tak naprawdę dbał o ten dom – mówi.  

To właśnie Katarzyna jest pomysłodawczynią i szefową imprezy o nazwie Wodecki Twist Festiwal. Chce, aby organizowany przez nią festiwal nie skupiał się wyłącznie na wspominaniu twórczości nieżyjącego artysty, ale żeby miał też walor edukacyjny. – Za każdym razem zapraszam młodych ludzi, aby dzięki tej muzyce, którą dopiero poznają, zobaczyli, że to nie jest takie proste, że komponować trzeba umieć, że to nie jest tylko talent, sposób bycia i charyzma. Chciałabym, żeby ojciec był tłem do rozwoju tych młodych ludzi – deklaruje.

Film fabularny – kto zagra Wodeckiego?

Pod koniec audycji Wodecka zdradziła, że powstaje fabularyzowany film o jej ojcu. Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w jego rolę, ale zdaniem gościni "Ludzi" nie powinien to być żaden z gwiazdorów polskiego kina ani estrady. – Młody, bardzo zdolny chłopak, który gra, który śpiewa, a nie jest jeszcze "namaszczony" przez media ani w sferze aktorskiej, ani w sferze muzycznej. Jeśli udałoby się znaleźć osobę z taką charyzmą, to wolałabym, żeby to była osoba nieznana, żeby nie było porównań, że zagrał wcześniej w tym filmie albo zaśpiewał tę piosenkę – uważa Katarzyna Wodecka.


Posłuchaj

51:02
Katarzyna Wodecka – życie w cieniu sławnego ojca (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Gościni: Katarzyna Wodecka 
Data emisji: 5.06.2024
Godzina emisji: 23.09

kc/kormp

Polecane