Pół wieku Akademii Ruchu – jubileusz warszawskiej grupy artystycznej
2024-06-04, 17:06 | aktualizacja 2024-06-04, 20:06
Działają od ponad 50 lat i są wizytówką polskiego awangardowego teatru na świecie – Festiwal Akademii Ruchu, odbywający się między 13 a 16 czerwca w Warszawie, przypomni i zarazem odświeży dokonania zasłużonej stołecznej grupy artystycznej.
- Akademia Ruchu jest grupą artystyczną utworzoną w 1973 roku przez studentów warszawskich uczelni. Działa na pograniczu różnych dyscyplin – teatru, sztuk wizualnych, sztuki performance i filmu.
- Szefem grupy, od założenia Akademii Ruchu aż do śmierci w 2014 roku, był Wojciech Krukowski.
- Pierwszym przedstawieniem zespołu był "Collage" z 1973 roku. Następnie powstały m.in.: "Lektorat" (1973), "Głód" (1974), "Autobus" (1975), "Lekcje" (1976), "Wieża" (1975) i "Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej" (1980).
Kilka tysięcy performance'ów na ulicach miast w Polsce, Europie oraz Ameryce. Do tego kilkanaście wybitnych przedstawień teatralnych i wystąpień na największych światowych festiwalach, m.in. Documenta, Performa, Santarcangelo. Dorobek Akademii Ruchu, bodaj najważniejszej formacji w rodzimym teatrze pozainstytucjonalnym ostatniego półwiecza, jest olbrzymi. Jubileuszowy projekt AR.50 to próba skonfrontowania doświadczeń pięciorga performerów akademii z twórczyniami i twórcami młodszych pokoleń.
Budowanie szerokiego frontu artystycznego
Poza własną twórczością Akademia Ruchu od początku zajmowała się także łączeniem ze sobą artystów i budowaniem szerokiego, egalitarnego środowiska artystycznego w Polsce.
– Rzeczywiście, to tworzenie wspólnoty to jest bardzo ważny ryt twórczości Akademii Ruchu. Od początku, od lat 70., oni wchodzili w różne środowiska, również angażując się bardzo mocno politycznie, reagując na to, co się działo w Polsce – mówi Grzegorz Laszuk, współorganizator projektu AR.50.
Artyści z Akademii Ruchu reprezentowali Polskę na wielu festiwalach zagranicznych, zapraszając przy okazji do Polski swoich kolegów po fachu z różnych zakątków świata. Dzięki temu polska publiczność miała okazję zobaczyć na żywo m.in. niemiecką tancerkę i choreografkę Pinę Bausch, amerykańskiego awangardowego reżysera teatralnego Roberta Wilsona czy performatywną grupę teatralną z Indii o nazwie Kathakali.
Posłuchaj
Festiwal Akademii Ruchu
Trzydniowy Festiwal Akademii Ruchu odbędzie się między 13 a 16 czerwca w Warszawie. W programie imprezy są m.in. pokazy dwóch filmów, które były wyświetlane kilka dekad temu w kinoteatrze Tęcza na Żoliborzu. Pierwszym z nich jest "Blue" Dereka Jarmana, a drugim "Klatka" - filmowy zapis spektaklu legendarnej grupy teatralnej Living Theatre z Nowego Jorku.
– Bardzo ważna jest dla nas idea przywracania pamięci, ale też żywego archiwum – mówi współorganizatorka festiwalu Zofia Dworakowska. Zgodnie z tą ideą artyści młodego pokolenia zostali zaproszeni do stworzenia "remiksu" kilku klasycznych przedstawień Akademii Ruchu.
- Wykorzystujemy znany z muzyki format remiksu, czyli branie cudzego utworu i przerabianie go zgodnie z własnym gustem, ale też myślimy o takim głębokim wejrzeniu w ten utwór – tłumaczy Grzegorz Laszuk.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Zofia Dworakowska i Grzegorz Laszuk (Akademia Ruchu)
Data emisji: 4.06.2024
Godziny emisji: 13.29, 13.37
kc/kormp