Reklama

reklama

Overtourism - problem nadmiernej turystyki. Gdzie pojechać, by nie czuć się nieproszonym gościem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Overtourism - problem nadmiernej turystyki. Gdzie pojechać, by nie czuć się nieproszonym gościem?
Ze zjawiskiem overtourismu zmaga się m.in. Wenecja. Rocznie włoskie miasto odwiedza ponad 20 milionów turystówFoto: Cristi Croitoru/Shutterstock

Na świecie nasila się zjawisko overtourismu. "Jedźcie do domu' to hasło, które coraz częściej można usłyszeć w wielu kurortach. Mieszkańcy takich miejsc jak np. Wyspy Kanaryjskie, protestują przeciwko zwiększającej się liczbie wczasowiczów. Niektóre popularne miejscowości zdecydowały się na wprowadzenie regulacji turystycznej. 

  • Overtourism - zjawisko zatłoczenia lub przeludnienia, które jest spowodowane nadmiarem turystów. Powoduje konflikty i niezadowolenie mieszkańców.
  • Wenecję odwiedza rocznie ponad 20 milionów turystów.
  • Wyspy Kanaryjskie w 2023 odwiedziło ponad 14 milionów turystów, z czego ponad 5,5 miliona wybrało Teneryfę.

Problem nadmiernej liczby turystów dotyka coraz więcej miejsc na świecie. Dotyczy nie tylko wakacyjnych kurortów w Europe, ale też wielu innych znanych miejsc poza Starym Kontynentem. 

Overtourism - wyzwanie współczesnej turystyki

Mieszkańcy miejsc chętnie wybieranych jako cele wakacyjnych podróży coraz częściej protestują przed zwiększającą się liczbą turystów, uniemożliwiającą im normalne funkcjonowanie. Mają też dużo zastrzeżeń do ich zachowania.   

Czytaj także


- Turyści inaczej konsumują produkty regionalne. Doprowadzają do bardzo silnych natężeń ruchu. Potrzeby obsługiwania turystów podwyższają ceny w czasie sezonu. Poza sezonem niektóre biznesy wręcz umierają - mówi Dominika Czechowska z Uniwersytetu WSB Merito. - Na Teneryfie dochodzi do innej sytuacji. Chodzi o sposób zachowania turystów, którzy przeszkadzają mieszkańcom czy rezydentom turystycznym. Krzyki i imprezy to norma. Jak ktoś wyjeżdża na tydzień, to chce się tak wyszaleć, żeby tego nie zapomnieć przez pół roku. Natomiast tam ludzie też żyją i funkcjonują - dodaje.  

Posłuchaj

3:21
Overtourism na świecie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+


Czy w Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem overtourismu?

W Polsce też są miejsca przepełnione turystami. Bywa to uciążliwe dla mieszkańców, choć nie wolno zapominać o tym, że właśnie turystyka, to często źródło dochodów miejscowej ludności.

 


- Kraków jest miastem, w którym jest turystyczne przepełnienie. Turystów krajowych i zagranicznych jest tutaj naprawdę bardzo dużo. W Zakopanem zawsze jest przeludnienie, a szczególnie jeśli dochodzi tam do ważnych wydarzeń sportowych czy artystycznych - mówi dr Adam Karpiński z Uniwersytetu WSB Merito. - Mamy jednak też dużo miejsc, które nie są przepełnione. Kiedyś w Trójmieście zawsze było bardzo dużo turystów ze Skandynawii. Dzisiaj Gdańsk nie narzeka i raczej nie myśli o regulacji ruchu turystycznego. Ciekawe i nieprzeludnione są też inne miasta, jak Zamość, Łódź, Szczecin, Toruń czy Bydgoszcz. Małe miasteczka, takie jak Sandomierz, to są miejsca, które warto odwiedzać. Jeśli chodzi o góry, to też niekoniecznie trzeba wybierać te wszystkim znane kurorty. Po "czerwcówce" wiemy, że część kurortów sudeckich wcale nie była przeludniona, łącznie ze Świeradowem - dodaje.  


Posłuchaj

5:54
Overtourism w Polsce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Adam Karpiński (Uniwersytet WSB Merito)
Materiał: Jacek Frentzel

Data emisji:
 3.06.2024
Godzina emisji: 6.48, 7.19

dm/wmkor

Polecane