Gdzie się wybrać na majówkę? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie się wybrać na majówkę? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?
Przed zagranicznymi wakacjami warto śledzić kursy walut, aby je kupić najtaniej, gdy polski złoty osiągnie wyższy kurs.Foto: Shutterstock/View Apart

Rozpoczął się już "najdłuższy weekend zjednoczonej Europy" jak niektórzy trochę kpiąco nazywają przedłużoną majówkę. Bo wystarczyło wziąć zaledwie trzy dni urlopu, by zyskać aż dziewięć dni wolnego! I wiele osób z tego skorzystało: blisko 50 procent Polaków zaplanowało majówkowy wyjazd. Część zaczęła już w sobotę, inni ruszą dopiero w środę, 1 maja. A jakie kierunki są najpopularniejsze?

  • Długi weekend majowy zaczął się zaczął się w sobotę 27 kwietnia i potrwa do niedzieli 5 maja. 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, wiec wystarczyło wziąć urlop na 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja, by mieć aż dziewięć dni wolnego.
  • W ostatnich latach modne stały się city breaki, czyli 3-4 dniowe wypady, by poznać jakieś miasto. Najpopularniejsze kierunki to zachód i południe Europy: m.in. Rzym, Wenecja, Florencja, Ateny, Paryż, Madryt, Londyn, Amsterdam, Bruksela, Barcelona.

Niedocenionymi kierunkami są np. Bułgaria (Sofia, Warna) i Rumunia (Bukareszt). Warto także zastanowić się nad Polską: trzydniowy wypad do Szczecina i Świnoujścia, Wrocławia bądź Rzeszowa i okolic może być równie atrakcyjny i smakowity. Szczególnie jeśli ruszymy jednym z regionalnych szlaków kulinarnych.

Europa czy Polska? Oto jest pytanie!

Góry, morze czy wycieczka zagraniczna? Niektórzy już odpowiedzieli na to pytanie zaczynając w sobotę długi weekend majowy. Inni mają czas do 1 maja, by podjąć decyzję. Wg jednej z najpopularniejszych tanich linii lotniczych Polacy wybrali Włochy, Hiszpanię i Grecję jako główne kierunki podróży w "najdłuższy weekend zjednoczonej Europy". Ale może niepotrzebnie?

– Często egzotyka jest za miedzą, za pagórkiem, za rzeką. Wiadomo, że w ramach turystyki pieszej, bądź rowerowej odkrywamy bardzo ciekawe miejsca – mówi ekonomista dr Adam Karpiński z uniwersytetu WSB Merito wskazując np. Ziemię Łowicką bądź szlaki wokół Warty w województwie łódzkim. – Można na nowo odkrywać nieznane w Białowieży, zwiedzać ciekawe zakątki w województwie podlaskim czy podkarpackim niekoniecznie idąc po utartych szlakach – dodaje. 

Przeczytaj także


Szlakiem regionalnych przysmaków

Turystyka i zwiedzanie można połączyć z poznawaniem lokalnych przysmaków. W Polsce powstało już sporo szlaków prowadzących śladami kuchni regionalnych. Szlak Smaków Krainy Lessowych Wąwozów zaprasza na zachodnią Lubelszczyznę, Małopolska Trasa Smakoszy na południe Polski, z kolei Mazowiecka Micha Szlachecka proponuje rejon centralny, a Pomorskie Prestige Food Stories to, jak sama nazwa wskazuje Pomorze. A to tylko kilka pomysłów z bogatej palety smaków regionalnych.

– Każdy polski region ma świetną ofertę, jeżeli chodzi o kulinaria: powstało wiele szlaków kulinarnych w Polsce – potwierdzał w Polskim Radiu Jacek Janowski z Polskiej Organizacji Turystycznej. – Warto polecić chociażby Śląskie Smaki: to jest taka pigułka, bardzo istotna, jeśli chodzi o spróbowanie tego, co jest najciekawsze, tradycyjne, stare w kuchni śląskiej – zachęcał.

Warto dodać, że tuż za zachodnią miedzą zaprasza Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego Opolski Bifyj. Tam też na pewno jest smacznie!


Posłuchaj

3:05
Długi majowy weekend - gdzie jechać, jak wypoczywać? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 29.04.2024
Godzina emisji: 6.18

pr

Polecane