Romskie kobiety w obiektywie Katarzyny Piechowicz
2024-05-30, 16:05 | aktualizacja 2024-06-18, 10:06
Świat romskich kobiet, ukazany od wewnątrz, zatrzymany w fotograficznych kadrach, przedstawiających w naturalny sposób tę grupę społeczną. W audycji "Terra Kultura" opowiadaliśmy m.in. o wystawie fotograficznej Katarzyny Piechowicz - "Romni". Mówiła o niej kuratorka wystawy Joanna Kinowska.
- Pierwszy dokument poświadczający obecność Romów w Polsce datowany jest na rok 1401 i pochodzi z Krakowa.
- W Polsce Romowie stanowią mniejszość etniczną liczącą około 20 tys. osób.
- Język romski to indoeuropejski język z podrodziny indoaryjskiej.
Romowie stanowią jedną z czterech głównych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. W naszym społeczeństwie wciąż istnieje wiele podziałów i uprzedzeń wobec Romów, które są zakorzenione w negatywnych stereotypach na temat ich zachowań. Z tego powodu często dochodzi do wielopokoleniowego wykluczenia przedstawicieli tej grupy.
Romowie i ich zwyczaje
Na romską odmienność składają się zwyczaje, tradycje, wierzenia czy dialekty językowe. Inne jest także postrzeganie roli kobiety w romskiej społeczności. Stanowisko społeczne dla Romni (co oznacza właśnie romską kobietę) jest uwarunkowane wewnętrznym systemem prawno-obyczajowym. To system oparty na kodeksie Romanipen, czyli zbiorze norm, zasad współżycia, wartości, obyczajów i reguł. Właśnie tym kodeksem tradycyjnie kierują się Romowie.
Czytaj także
- Romowie w Polsce – coraz mocniej słyszalny głos. Joanna Talewicz: staliśmy się widoczni
- Krzysztof Krauze o "Papuszy": upodmiotowiliśmy Romów
- Romowie często czują się obywatelami drugiej kategorii. Jak to zmienić?
Romni w obiektywie Katarzyny Piechowicz
Fotografka Katarzyna Piechowicz od kilku lat dokumentuje życie romskich kobiet w jednej z dzielnic Zabrza. Owocem tej obserwacji jest wystawa fotografii "Romni", którą można oglądać w Galerii Elektor Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie.
To podróż po, wydawałoby się, hermetycznym świecie romskich kobiet, podróż przez ich życie, zatrzymane w nieruchomych kadrach zdjęć. Fotografie kobiet, dziewczyn, kilka wnętrz, podwórko, klatka schodowa. Kilka portretów - zdjęć uchwyconych niby przypadkiem, ale przez to jakże naturalnych.
- Jak oglądałam zdjęcia Kasi, to tam wszystko się działo tak naturalnie, jakby sama była stamtąd. Musiała te kobiety dobrze poznać. Jak się dobrze znamy, to wtedy zdjęcia robią się same - mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy. - Romowie mają inne zasady, inne prawa, plus jeszcze mnóstwo stereotypów. Kwestia, dlaczego nie mówić "Cyganie", skoro przez całe życie ludzie używali tego słowa. Nawarstwienie tego wszystkiego sprawia, że wydaje nam się, że bardzo trudno jest wejść w to środowisko. Natomiast Kasi się to udało - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Terra Kultura
Prowadzi: Agnieszka Obszańska
Gościni: Joanna Kinowska (kuratorka wystawy "Romni")
Data emisji: 30.05.2024
Godzina emisji: 13.10
dm/kormp