Romowie w Polsce – coraz mocniej słyszalny głos. Joanna Talewicz: staliśmy się widoczni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Romowie w Polsce – coraz mocniej słyszalny głos. Joanna Talewicz: staliśmy się widoczni
Joanna Talewicz, współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę DialoguFoto: Michal Wozniak/East News

- Przyszedł czas, żebyśmy mieli głos, żebyśmy weszli na scenę i dostali mikrofon – tak w imieniu społeczności romskiej w Polsce mówi dr Joanna Talewicz. Współzałożycielka Fundacji w Stronę Dialogu brała udział w powstawaniu popularnego serialu "Infamia".

  • Romowie z całego świata od 1971 roku mają swoje własne hymn i flagę.
  • Czwarty Międzynarodowy Kongres Romów z 1990 roku został objęty patronatem UNESCO. Wtedy też ustanowiono Międzynarodowy Dzień Romów, który obchodzony jest także w Polsce.
  • Według raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego ponad 70 proc. Polek i Polaków nie zna osobiście żadnego Roma.

Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest co roku 8 kwietnia. – To święto jest ważne, bo to jedna z nielicznych dat, kiedy mówimy o naszych zasobach, o naszym potencjale i o naszych sukcesach – przekonuje dr Joanna Talewicz, szefowa Fundacji w Stronę Dialogu, z pochodzenia Romka.

– Mamy wiele dat w kalendarzu, które upamiętniamy, i zwykle są to daty tragiczne, jak choćby ta zbliżająca się, sierpniowa, związana z likwidacją obozu romskiego w Auschwitz. Podczas Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej mówimy o tym, co nam się udało, i pokazujemy, jak silną jesteśmy społecznością, ile tak naprawdę drzemie w nas energii i potencjału – dodaje gościni Trójki.

Lekcje do odrobienia

Dr Talewicz zwraca uwagę, że społeczność romska jest jedną z wielu mniejszości narodowościowych, jakie żyją w Polsce. – Ta różnorodność w polskim społeczeństwie jest faktem i my musimy w jakiś sposób się z nią oswajać. Mam wrażenie, że wielu lekcji nie odrobiliśmy. Jednocześnie nie chcę zaprzeczać, że w naszej społeczności można zaobserwować negatywne rzeczy – przyznaje.  

Rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej zwraca uwagę na problem ubóstwa, dotyczący wielu Romów. – To też implikuje całą masę różnych problemów, które dotyczą w ogóle społeczeństw wykluczonych czy dotkniętych problemem ubóstwa. Błędnie przekłada się odpowiedzialność na naszą kulturę, a to jest kwestia otoczenia społecznego.

Nie tylko złoto i długie spódnice

Joanna Talewicz przywołuje raport Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, z którego wynika, że ponad 70 proc. Polek i Polaków nie zna osobiście żadnego Roma. To jest bardzo możliwe, ale często jest też tak, że nie zdajemy sobie sprawy, kogo mijamy na ulicy, obok kogo siedzimy, kto jest naszym sąsiadem i sąsiadką. Romskość to nie tylko te skojarzenia, które najczęściej przychodzą nam do głowy, czyli długa spódnica, masa złota i ten charakterystyczny, stereotypowy look, który często nam się przypisuje. To są też osoby, które nie różnią się od innych osób, które mijamy często na ulicy.

Faktem jest, że to często mało przyjazne otoczenie powoduje, że osoby z naszej społeczności nie chcą mówić o swoim pochodzeniu. Nie dlatego, że nie są dumne, ale dlatego, że wiedzą, że to się spotka z jakąś reakcją, na którą będą musiały odpowiedzieć – mówi prezeska Fundacji w Stronę Dialogu.

Wejść do mainstreamu

W 2023 roku na jednej z platform streamingowych pojawił się popularny serial "Infamia", przedstawiający świat romskiej społeczności w Polsce. Joanna Talewicz, która była konsultantką przy tej produkcji, jest bardzo zadowolona z rozgłosu, jaki zyskał serial.

Staliśmy się widoczni, staliśmy się częścią mainstreamowej dyskusji, co jest po prostu szalenie ważne. (…) Potrzebujemy widoczności w mainstreamie, żeby wreszcie opowiedzieć naszą historię naszym głosem, żeby móc kształtować wizerunek naszej mniejszości w taki sposób, który jest nasz, a nie w taki sposób, który opowiadają inni. Nie chcę negować tych innych opowieści, one też są częścią tej narracji, ale przyszedł czas, żebyśmy to my mieli głos, żebyśmy weszli na scenę i dostali ten mikrofon – twierdzi gościni "Zapraszamy do Trójki".

Posłuchaj

16:14
Romowie w Polsce – coraz mocniej słyszalny głos (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: dr Joanna Talewicz (szefowa Fundacji w Stronę Dialogu)
Data emisji: 9.04.2024
Godzina emisji: 16.39

kc/kormp

Polecane