15-minutowe miasta - idea urbanistyczna, która może zmienić nasze życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
15-minutowe miasta - idea urbanistyczna, która może zmienić nasze życie
Koncepcja 15-minutowych miast zdobywa coraz wiekszą popularność na świecieFoto: shutterstck/Ivan Marc

Pomysł, by mieszkańcy miast mieli możliwość dotarcia w ciągu 15 minut do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc, takich jak szpitale, sklepy, szkoły, praca czy tereny rekreacyjne, staje się na świecie coraz popularniejszy. Czy w Polsce też ma szansę realizacji i na jakim etapie wprowadzania go w życie jesteśmy? 

  • Koncepcja miasta 15-minutowego jest innowacyjnym podejściem do kształtowania miast przyszłości. 
  • Zaletami koncepcji 15-minutowego miasta są m.in. redukcja ruchu samochodowego, poprawa zdrowia i jakości życia mieszkańców, ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz rozwój lokalnych społeczności i gospodarki. 
  • Wyzwaniami przy wprowadzaniu koncepcji 15-minutowych miast są m.in. potrzeba znacznych inwestycji w infrastrukturę, niechęć mieszkańców do zmian oraz potencjalne duże zagęszczenie w niektórych dzielnicach. 

Czy pomysł na zmianę miejskiej infrastruktury w taki sposób, by do wszystkich ważnych dla mieszkańców miejsc udało się dotrzeć pieszo lub za pomocą zrównoważonego środka transportu, ma szansę przyjąć się na całym świecie?

15-minutowe miasta czy osiedla?

Idea 15-minutowych miast, mimo że uznawana jest za nowatorską, nawiązuje do dawnych koncepcji urbanistycznych, takich jak miasta ogrody w XIX w. Teraz nabrała jednak nowego wymiaru. Pomysł tworzenia współczesnych 15-minutowych miast zrodził się z obserwacji, że każdy z nas żyje w innych cyklach i właśnie te cykle determinują nam miejsca, do których chcemy jak najszybciej dotrzeć.


Posłuchaj

4:19
15-mintowe miasta - materiał Martyny Masztalerz (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji "Zapraszamy do Trójki" o idei 15-minutowych miast, realizowanej przez koncepcję 15-minutowych dzielnic czy osiedli, opowiadała dr inż. arch. Agnieszka Labus z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej.

- Wiele koncepcji traktujemy w taki sposób kanałowy, a nie zintegrowany. Myślimy tylko w kontekście pewnych określonych obszarów, a przecież życie tak nie funkcjonuje (...). To nie jest tylko aspekt komunikacji. Po drodze korzystamy z jakichś usług, potrzebujemy skorzystać z toalety, potrzebujemy kupić sobie coś do jedzenia, do picia czy odprowadzić dziecko do przedszkola - mówi Agnieszka Labus. 

Czytaj także: 


Koncepcja 15-minutowych miast w Polsce

W Polsce nowe osiedla są już często budowane zgodnie z koncepcją 15-minutowych miast, na razie na dotyczą jednak mniejszych obszarów.

 


- Chyba niedobre w tej koncepcji 15-minutowej jest mówienie o skali miasta. W moim odczuciu kluczowe w kształtowaniu strategii miasta w dużym ujęciu to są sąsiedztwa (...). Właśnie na podstawie tego patchworku może powstać realna diagnoza i to, czego my tak właściwie potrzebujemy - zarządzania całym miastem - dodaje Agnieszka Labus.  

Posłuchaj

8:00
undefined
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościni: Agnieszka Labus (architektka)
Materiał: Martyna Masztalerz 
Data emisji: 28.05.2024
Godzina emisji: 6.50, 7.13

dm/wmkor

Polecane