Chiny testują technologię 6G. Jakie możliwości daje nowa sieć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chiny testują technologię 6G. Jakie możliwości daje nowa sieć?
W Chinach trwają testy technologii 6G. Jakie są szanse, że trafi ona kiedyś do Polski?Foto: Maksim Safaniuk/Shutterstock

Technologia 5G nie zdążyła się jeszcze dobrze rozkręcić a już słyszymy, że w Chinach zostanie uruchomione 6G. Sieć ta ma być tysiące razy szybsza i pozbawiona opóźnień, co otworzy wrota do zupełnie nowych usług. Kiedy, i czy w ogóle, możemy liczyć na przełom w tworzeniu ultraszybkiego Internetu w Polsce?

  • Chińscy naukowcy pracują nad technologią 6G. W lutym wysłano w kosmos obsługującego ją satelitę, natomiast teraz trwają prace badawczo-rozwojowe.
  • Udoskonalona sieć ma umożliwić m.in. przeprowadzanie operacji na odległość, ale też przyspieszyć transmisję danych.
  • Czy technologia 6G może być dla nas groźna? Wszystko zależy od tego, kto będzie jej nadzorcą.

Satelitę, który umożliwi korzystanie z sieci 6G, Chiny umieściły w kosmosie na początku lutego tego roku. Teraz trwają prace badawczo-rozwojowe nad technologią. Następca 5G ma zapewnić większą przepustowość i zmniejszyć opóźnienia w transmisji danych. Ma również usprawnić funkcjonowanie sztucznej inteligencji. - Te sieci mają pozwolić na to, żeby to popularne ostatnio AI jeszcze bliżej rozumiało i pomagało w codziennych czynnościach - wyjaśnia dr inż. Patryk Szauer.

Nowa technologia ma pomóc również w medycynie. - 6G, jeżeli zostanie wdrożone zgodnie z planem, będzie pozwalało na wykonywanie na odległość wielu różnych czynności, o których teraz nie śnimy - tłumaczy Oskar Klimczuk z portalu CyberDefence24. Niewielkie opóźnienie pozwoliłoby np. na przeprowadzanie na odległość operacji. Co więcej, może posłużyć do m.in. rozwoju wirtualnej rzeczywistości i tworzenia bezzałogowych samolotów oraz aut.

Najczęściej czytane:

Czy powinniśmy obawiać się 6G?

Zdaniem Oskara Klimczuka nowa technologia nie powinna być powodem do zmartwień. Jest jednak pewien warunek - musi być ona nadzorowana przez naukowców, co najpewniej będzie miało miejsce. - Moim zdaniem największym zagrożeniem w tym kontekście jest ewentualna inwigilacja obywateli przez rządy, w szczególności te autorytarne. Nie da się ukryć, że taka możliwość kontrolowania na podstawie danych z wielu czujników jest kusząca - komentuje dziennikarz.

Kiedy zostanie wprowadzona technologia 6G?

Na razie w Polsce trwa wdrażanie sieci 5G. Według szacunków, zajmie to jeszcze kilka lat. Nie wiemy również, kiedy zakończą się testy 6G i rozpocznie jej upowszechnianie. Na razie ocenia się, że może to nastąpić w 2030 roku. - 6G jest technologią dobrą; to pewien krok w rozwoju całej telefonii komórkowej. Miejmy tylko nadzieję, że będzie to kontrolowane przez odpowiednie organy i nie będzie czymś, co nas zniewoli - ocenia Oskar Klimczuk.

Posłuchaj

3:46
Chiny testują technologię 6G. Jakie możliwości daje nowa sieć? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji:
 22.05.2024
Godzina emisji: 8.45

qch/wmkor

Polecane