"Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. Co to był za piknik!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. Co to był za piknik!
Piknik "Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki.Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski

Warsztaty artystyczne, zabawy literackie, spotkania autorskie i gry – to tylko część atrakcji, jakie czekały na gości Trójkowego ogrodu w niedzielę (26 maja) w godz. 11-16. Program 3 Polskiego Radia wraz z Narodowym Centrum Kultury przygotowali piknik rodzinny, który połączył w sobie obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka. 

  • 26 maja Program 3 Polskiego Radia zaprosił rodziny do spędzenia wyjątkowej niedzieli, pełnej atrakcji i dobrej zabawy. Współorganizatorem wydarzenia był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. 
  • W programie m.in. gry i warsztaty literackie, spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci oraz czytanie fragmentów utworów literackich przez dziennikarzy stacji.
  • To wszystko w ogrodzie Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w godz. 11.00-16.00 oraz na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk.

W tym roku radiowa Trójka wraz z Narodowym Centrum Kultury postanowiły świętować Dzień Dziecka wcześniej. Połączyliśmy go z obchodami Dnia Matki. Świętowaliśmy w naszym ogrodzie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. W ramach pikniku zaplanowaliśmy różne aktywności: warsztaty z ilustratorami i autorami książek dla dzieci, spotkania autorskie, malowanie buziek, pokazy baniek mydlanych i tańca break dance.


– W Trójce w każdym dorosłym widzimy też dziecko, którym kiedyś był. Dlatego bardzo się cieszymy ze wspólnego świętowania dziecka w nas – mówiła Agnieszka Szydłowska, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Trójki. 

Jednym z punktów spotkania była akcja wspólnego czytania. Z rodziną i bliskimi, w otoczeniu przyrody, ale w sposób ubogacający kulturalnie. – Spotykamy się z animatorami, żeby pokazać, że czytelnictwo ma dobre, prorodzinne strony. Łączy przede wszystkim taki element, który jest współcześnie bardzo ważny, czyli pokłady emocjonalne, które buduje się w rodzinie – mówił prof. Rafał Wiśniewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Co ważne, w akcję publicznego czytania książek włączyli się również redaktorzy i przyjaciele Trójki.Literacki oddział ratunkowy

Częścią akcji był również "Ostry Dyżur Literacki". Co to oznacza? Lekarze z "Ostrego Dyżuru Literackiego" diagnozowali "nietolerancje czytelnicze" i zachęcali dzieci do czytania książek. Ponadto w foyer redakcji pojawił się regał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, wypełniony książkami do dyspozycji uczestników pikniku na czas trwania wydarzenia. – Zazwyczaj ci, którzy nie czytają, mówią, że są zmęczeni albo mają coś do zrobienia. "Ostry Dyżur" jest takim działaniem bardzo aktywnym, żeby pobudzić nas. Wychodzimy po prostu pozytywnie naładowani – zaznaczał prof. Wiśniewski.

Robert Grzędowski, ojciec 6-letniego syna, stwierdził, że czytanie na głos świetnie służy budowaniu więzi. – Czytaliśmy, odkąd syn był bardzo malutki. Nawet jeśli mówimy o dziecku starszym niż sześć lat, to jest to świetny pomysł, który znakomicie łączy, nie tylko w więziach rodzinnych, ale też przyjacielskich – mówił dziennikarz Trójki.


Posłuchaj

0:40
Robert Grzędowski na pikniku "Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka"
+
Dodaj do playlisty
+

 

Warto w tym miejscu dodać, że program wydarzeń literackich w ramach pikniku został podzielony na kategorie wiekowe. Coś dla siebie znaleźli więc zarówno najmłodsi, jak i starsi uczestnicy spotkania. Z jednymi i drugimi rozmawiała reporterka Trójki, Aleksandra Dobieszewska. 


Posłuchaj

0:56
"Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

1:00
"Myśliwiecka – Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki, cd. (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  


Najczęściej czytane:

Pora się wyciszyć

Poza wspólną lekturą i rozmową w Trójkowym ogrodzie na uczestników pikniku czekały m.in. warsztaty plastyczne i zajęcia jogi. – Te treningi, intelektualne i fizyczne, mają zwrócić w naszym przypadku uwagę na wrażliwość. (...) To przede wszystkim dobra atmosfera, Trójkowe ogrody są przepiękne. Myślę, że to cudowny weekend, aby zapoczątkować Dzień Dziecka. Bo każdy z nas jest dzieckiem – mówił prof. Rafał Wiśniewski.

W radiowym ogrodzie zaprezentowana została również wystawa "Wrażliwe jak dziecko" – obrazy ukazujące niepowtarzalną dziecięcą wrażliwość, które są punktem wyjścia do dyskusji, jak budować odporność psychiczną nowych pokoleń. Każde dzieło zawierało kod QR, odsyłający do artykułów napisanych dla "Newsweek Psychologia Dziecka" i "Newsweek Psychologia Nastolatka".

Program Pikniku:

11.00 - Powitanie gości
11.00-16.00 - Ostry Dyżur Literacki
11.00-15.30 - Trójka Czyta Książki
11.00-16.00 - Trzy strefy warsztatowe dla dzieci w 3 grupach wiekowych:

Strefa Dzieci Przedszkolnych:

11.00-12.30 - Strefa moli książkowych
12.30-13.30 - Sprawa zaginięcia najmniejszego słonia świata – gra literacka z autorem Maciejem Szymanowiczem
14.00-15.00 - Spotkanie z Martą Guśniowską i Krzysztofem Bitdorfem

Strefa Dzieci Wczesnoszkolnych:

11.00-13.00 - Masz prawo być sobą ! Warsztat psychologiczno – plastyczny z Urszulą Młodnicką
13.00-14.30 - Czy chcecie się dać porwać smoczej opowieści? Spotkanie i warsztat z Barbarą Sadurską i Marcinem Minorem
14.30-15.30 - Joga z Kocią Szajką – detektywistyczna gra z kocim pazurem. Terenowa zabawa i spotkanie z Agatą Romaniuk

Strefa Dzieci Szkolnych:

11.30-12.00 - Dziki poradnik spacerowania – spacer z Agnieszką Graclik
12.30-13.30 - Danie pełne przypadków – spotkania warsztatowe z Łukaszem Modelskim
14.00-15.00 - Co się dzieje w Twoim ciele? Spotkanie z Nikolą Kucharską i Bogusiem Janiszewskim


Posłuchaj

8:54
"Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. Zapraszamy na piknik!
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Dobrego dnia!, Serwis Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury)
Autorka materiałów reporterskich: Aleksandra Dobieszewska
Daty emisji: 22/26.05.2024
Godziny emisji: 10.11, 12.04, 13.04, 14.03

qch/wmkor

Polecane