Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?
Porozumienie między rodzicami a dziećmi nie zawsze jest łatwe. "Karty wsparcia" mogą być pomocneFoto: Shutterstock/fizkes

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".

 • Psycholog Agnieszka Stein, specjalistka rodzicielstwa, bliskości, porozumienia bez przemocy, jest autorką bestsellerowych poradników dla rodziców. Jej najnowsza książka nosi tytuł "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych".
 • "Słowa wsparcia" to zestaw 72 kart, dzięki którym można wzbogacić swój język o wyrażenia i sformułowania niosące wsparcie. To słowa, które pomagają empatycznie komunikować się ze sobą i z innymi.

Komunikacja to podstawa

"Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych" to książka, która pomaga radzić sobie z własnymi emocjami, tak aby lepiej komunikować się z dziećmi i innymi dorosłymi. Autorka, którą jest Agnieszka Stein, gościni "Zagadkowego studia", skupia się na trzech podstawowych aspektach komunikacji: komunikacji ze sobą, słuchaniu i mówieniu. Lektura jej książki wyjaśnia:

 • kiedy warto mówić, a kiedy słuchać,
 • dlaczego słuchanie bywa trudne i jak sobie możemy z tym radzić,
 • co robić, jeśli ktoś nie chce mówić, a my chcemy słuchać,
 • dlaczego innym może być trudno usłyszeć to, co mówimy, i co robić, żeby było łatwiej,
 • jak nauczyć się prosić, odmawiać i radzić sobie z konfliktami.

– Kiedy piszę książki, myślę, "co może sprawiać trudność w tym temacie", i staram się tym zaopiekować, napisać tak, aby były przydatne. Ta książka jest o komunikacji, jak się dogadać ze sobą i z innymi – mówi Agnieszka Stein.

Karty, które pomagają rozmawiać

Książka jest skierowana do rodziców. A dzieci mogą korzystać z "kart wsparcia" także wymyślonych przez Agnieszkę Stein. Co to takiego? Na tych kartach są napisane ważne słowa, które mogą pomóc w rozmowie. Kiedy dziecko czy rodzic nie wie, jak rozmawiać, wyciąga jedną, przypadkową kartę. I to ona prowadzi, mówi "Ej, można o tym porozmawiać, spróbuj".

A jakie słowa są na kartach? Np. "Jesteś cudem". Co to znaczy? – To jest karta, którą kiedy ludzie przeczytają, to potrzebują się z nią oswoić, pobyć, albo mają najpierw bardzo duży sprzeciw. Bo, jak myślę, jest bardzo dużo osób, które całkowicie inne rzeczy na swój temat słyszeli – mówi Agnieszka Stein. – A ja myślę, że jest coś wartościowego, ważnego w dziecięcym zachwycie różnymi rzeczami. I to jest taka karta o zachwycie rzeczywistością, sobą i drugim człowiekiem – tłumaczy.

Przeczytaj także


Słowa, które otwierają i wzbogacają

Karty są bardzo różne: "Oddychaj", "Możesz milczeć", "Możesz płakać". – To oznacza, że mogę wyrażać swoje emocje. Mogę płakać, mogę być zła, szczęśliwa i to jest wszystko naturalne i jest okej – mówi o tej ostatniej karcie Amanda, prowadząca wraz z Kasią Stoparczyk audycję. – Jeśli ktoś bardzo dużo płacze, to warto szukać, co się za tym kryje, co sprawia, że jest tak trudno. Ta karta jest też trochę o tym, że płakanie jest sygnałem tego, co jest w środku. I jeśli komuś powiemy "nie płacz", to nie zmienia to tego, że w środku jest trudno, tylko raczej zniechęca do wyrażania siebie – dodaje Trójkowa gościni.

– Płacze się z bardzo różnych powodów: ze wzruszenia, z zachwytu, ze szczęścia. Więc płacz jest sposobem wyrażania siebie, który może bardzo dużo rzeczy pokazywać – wskazuje.


Posłuchaj

16:56
Komunikacja między ludźmi jest najważniejsza. "Karty wsparcia" bardzo pomagają (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gościnie: Agnieszka Stein (psycholożka, autorka książki "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych" oraz kart), Joanna Taracha (wydawczyni)
Data emisji: 19.05.2024
Godzina emisji: 9.32

pr/kormp

Polecane