Trójka świętuje urodziny razem z Radiowym Centrum Kultury Ludowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka świętuje urodziny razem z Radiowym Centrum Kultury Ludowej
Piotr Kędziorek jest redaktorem naczelnym radiowej Dwójki i zarazem szefem RCKL. Foto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

1 kwietnia 2024 roku przypadają 62. urodziny Trójki. Jest to zarazem 30. rocznica powstania Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które poprzez pielęgnowanie pamięci o tradycjach Polaków i innych narodów stara się przyczyniać do ich wzajemnego zrozumienia.

  • Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało 1 kwietnia 1994 roku.
  • Piotr Kędziorek jest redaktorem naczelnym radiowej Dwójki i zarazem szefem RCKL.
  • Wspólnym punktem obchodów 62. urodzin Trójki i 30-lecia działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej jest koncert Renaty Przemyk i zespołu Dagadana.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało 30 lat temu z inicjatywy Programu 2 Polskiego Radia, ale jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do tej jednej stacji. – Jesteśmy obecni na prawie wszystkich antenach Polskiego Radia i staramy się wsłuchiwać w charakter tych anten, oczekiwania ich słuchaczy, żeby z tym, co proponujemy jak najlepiej do nich docierać – mówi Piotr Kędziorek.

Szczególna rola muzyki

Szczególną rolę w działalności RCKL odgrywa muzyka o ludowych korzeniach, prezentowana nie tylko w radiowych audycjach, ale również na organizowanym od 25 lat festiwalu Nowa Tradycja. RCKL dba też o dokumentowanie folkloru polskiego i tego, który należy do zamieszkujących nasz kraj mniejszości narodowych. Organizowane są także wyprawy do polskich społeczności zamieszkujących różne zakątki świata, przede wszystkim za naszą wschodnią granicą.

– Organizujemy festiwal, organizujemy koncerty, wydajemy płyty albo współpracujemy przy wydawaniu płyt, czy z muzyką tradycyjną czy folkową, muzyką świata i tymi różnymi nurtami współczesnej muzyki, które są inspirowane tradycją – wylicza gość "Zapraszamy do Trójki".

Opowiadając o polskiej kulturze RCKL stara się nie zapominać o tradycjach innych narodów. – Mamy takie poczucie, że próbujemy ułatwić wzajemne zrozumienie, pokazać, jak różne są sposoby przeżywania świata w różnych kulturach i w różnych epokach – mówi Kędziorek.

Połączenie ducha Trójki i RCKL

Wspólnym punktem obchodów 62. urodzin Trójki i 30-lecia działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej jest koncert Renaty Przemyk i zespołu Dagadana, nadawany w Trójce 1 kwietnia o godz. 17.05. – Gdy zaproponowałem taki wspólny koncert Agnieszce Szydłowskiej, mówiąc jej, jakie artystki mam na myśli, zareagowała na to entuzjastycznie. Chyba rzeczywiście wśród aktualnych projektów muzycznych trudno sobie wyobrazić taki, który bardziej łączyłby ducha Trójki i ducha RCKL – uważa Piotr Kędziorek.

Posłuchaj

6:07
Piotr Kędziorek o 30-leciu RCKL (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny radiowej Dwójki i szef RCKL)
Data emisji: 1.04.2024
Godzina emisji: 9.32

kc/pg

Polecane