Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska
Coraz częściej w miastach można zauważyć zielone torowiska tramwajowe. To rozwiązanie nie tylko jest miłą odmianą dla betonowego zabudowania, ale i jest korzystne dla środowiskaFoto: Konektus Photo/Shutterstock

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.

  • Zielone torowiska tramwajowe znajdziemy m.in. we Wrocławiu, w Poznaniu i Warszawie.
  • Polscy naukowcy postanowili zbadać, jaki wpływ na środowisko mają tramwaje i zielone torowiska. Okazuje się, że to wyjątkowo przyjazny naturze środek transportu, który wciąż można rozwijać.

Obrośnięte trawą i ziołami torowiska tramwajowe to nic nowego. Możemy je zauważyć między innymi w Poznaniu i Warszawie. W stolicy między szynami znajdziemy na przykład goździki, krwawnik i oregano. Rosnące tam rośliny wymagają jednak wody. W ciekawy sposób rozwiązano to we Wrocławiu, gdzie do podlewania wykorzystuje się zabytkowy, 95-letni wagon.

- Tramwaj to pierwotnie szlifierka torowa, który później stał się opryskiwaczem chwastów. Natomiast w tym momencie uzyska trzecią funkcję, czyli będzie dbał o zieleń na torowiskach - opowiadał w Polskim Radiu Wrocław Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Najczęściej czytane:

Tramwaje - ekologiczny środek transportu?

Na wprowadzanie zielonych torowisk włodarze miast decydują się coraz chętniej. Odpowiadają za to m.in. zachodzące zmiany klimatyczne. To stało się z kolei inspiracją dla badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na środowisko w mieście mają tramwaje i obsadzone roślinami torowiska. - Z jednej strony wskazujemy, że tych prac nie ma dużo. Nie wiemy na przykład, jak różne rodzaje taborów mogą wpływać na ptaki i w ogóle na przyrodę - tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski, współautor badań.

Jak się okazuje, tramwaje nie mają konkurencji pod względem dbania o środowisko i miejski krajobraz. Naukowcy z poznańskiej uczelni wskazują, że są również na to dowody. Wystarczy spojrzeć na tramwajowy ring w Monachium. - Można go domknąć jedynie, przechodząc przez Ogród Angielski. Tam rzeczywiście ta dyskusja dotyczy nie tylko aspektu krajobrazowego, ale również przyrodniczego, aby migracje zwierząt mieszkających w parku mogły się odbywać bezpiecznie - opowiada dr Michał Beim, inicjator i współautor badania z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Istnieje kilka aspektów, które stanowią o ekologicznej przewadze tramwajów. To chociażby brak wymogu budowy asfaltowej trasy, po której musiałby poruszać się pojazd, jak w przypadku autobusów. Kolejną mocną stroną tramwajów są tak zwane zielone wiaty. - To jest temat, który zyskuje popularność. Wiele miast podjęło decyzję, że na dachach wiat tramwajowych jest zasadzona zieleń - opowiada dr Michał Beim.


Posłuchaj

3:58
Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia! 
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 8.05.2024
Godzina emisji: 9.46

qch/wmkor

Polecane