Ostatnia prosta przed maturą. Jak odstresować się przed egzaminem dojrzałości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnia prosta przed maturą. Jak odstresować się przed egzaminem dojrzałości?
Jak walczyć ze stresem? Warto pamiętać m.in. o odpowiednim sposobie oddychaniaFoto: Look Studio/Shutterstock

Maturzyści korzystają z ostatniego wolnego tygodnia przed egzaminami. To czas na to, by ostatni raz zajrzeć do notatek, ale też wypocząć i zrelaksować. To o tyle istotne, że stres związany z maturą dotyka nie tylko przystępujących do egzaminu, ale również rodziców. Kiedy więc nerwy zaczynają brać górę, warto skorzystać na przykład z ćwiczeń ruchowych i oddechowych.

  • Matura w 2024 roku odbywa się w dniach 7-25 maja. Wyniki zostaną ogłoszone na początku lipca.
  • Ostatnie dni przed egzaminami mogą być wypełnione stresem i nerwami. Dotyczy to zarówno maturzystów, jak również ich rodziców czy opiekunów.
  • W redukcji stresu niezwykle pomocny może być m.in. oddech. Ważne, by nabierać i wypuszczać powietrze w odpowiedni sposób.

Egzaminy maturalne w 2024 roku zostaną przeprowadzone w terminie 7-25 maja. W ciągu pierwszych trzech dni maturzyści zmierzą się m.in. z językiem polskim, matematyką i wybranym językiem obcym na poziomie podstawowym. Na okres 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja wyznaczono z kolei egzaminy w formie ustnej. Wyniki zostaną ogłoszone 9 lipca; na dni 20-21 sierpnia Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła terminy egzaminów poprawkowych.

Jak odprężyć się przed maturą? Po pierwsze, poznaj swój stres

Fizjoterapeutka i joginka Małgorzata Kobus podkreśla, że jeśli chcemy się odstresować przed maturą musimy zdać sobie sprawę, co "mówi" nasze ciało. Chodzi o to, czy jesteśmy spięci, mamy zaburzenia snu czy spłycony oddech. Mając tę wiedzę, możemy dobrać idealny sposób na odstresowanie. - Kiedy pojawi się świadomość dobieramy narzędzia. Wtedy mamy różnego rodzaju techniki: poprzez łagodne techniki jogi, swobodny oddech; tak samo można wyregulować nerw błędny albo powiedzieć sobie "mogę odpocząć, nie muszę kumulować tego stresu" - wymienia ekspertka.

Najczęściej czytane:

Odpowiedni oddech to podstawa

Jak redukować stres poprzez oddech? Podstawowa zasada jest taka, by faza wydechu była dłuższa niż wdech. - Wydłużanie wydechu powoduje pobudzenie przywspółczulnego układu nerwowego, o którym mówię, że to takie ciasteczko po obiedzie - tłumaczy Małgorzata Kobus.

Ważne przy tym jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób oddychamy. - Oddychanie do szczytu płuc pojawia się w sytuacjach stresowych. Wtedy jeszcze bardziej się pobudzamy. Rozpoznanie oddechu to pierwszy krok ku temu, by zmienić chociaż tor oddechu i oddychać do dolnych żeber. To bardzo proste: wystarczy przyłożyć dłonie do bocznych stron żeber i spróbować wziąć wdech w taki sposób, by te boczne partie się rozeszły na boki. Parę takich oddechów powoduje, że bardziej się koncentrujemy - podpowiada fizjoterapeutka.

Jak nauczyć się relaksacji?

Łatwo jest komuś powiedzieć "zrelaksuj się, matura to nic strasznego". Faktyczne odprężenie jest jednak trudne w sytuacji, gdy ostatnie parę lat uczeń poświęcił przygotowaniom do egzaminu dojrzałości. - Potrzebujemy nauczyć nasz układ nerwowy i mózg, że teraz jest czas na relaks - zaznacza rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego.

Jak to jednak zrobić? Inspiracji można szukać w jodze. - Potrzebujemy nauczyć się momentu bez ruchu, to pierwsza rzecz. Drugi element to zwrócenie wektora do wewnątrz. Chcemy zobaczyć siebie od środka, usłyszeć bicie serca. To pierwsze ćwiczenia uważnościowe w jodze - tłumaczy ekspertka. - Chciałabym polecić maturzystom, którzy zaraz mają wejść na salę i pisać egzaminy, aby próbowali przenieść jak najwięcej bodźców zewnętrznych do wnętrza, aby rozpoznać, co jest we mnie. (...) Tam jest oddech. Jeżeli ten stres ma złapać albo już łapie to idziemy do naszego wewnętrznego narzędzia, jakim jest oddech, i koncentrujemy się na nim - radzi Małgorzata Kobus.

Warto również zadbać o odpowiedni sen i wyrzucenie z głowy zbędnych myśli. - Są super ćwiczenia uwalniające przed snem. Można sobie zamknąć oczy i wyobrazić, że z każdym wdechem wszystkie myśli opuszczają przestrzeń umysłu. Możesz pomyśleć o tym, że musisz napisać o tym, że masz do napisania trudny egzamin. (...) Pozwólmy przepływać tej myśli na zasadzie "mam wpływ na chwilę obecną; nie na to, co będzie za parę lat" - podpowiada ekspertka i zachęca, by przy okazji skupiać się na pozytywnych myślach lub wspomnieniach. 


Posłuchaj

17:23
Ostatnia prosta przed maturą. Jak odstresować się przed egzaminem dojrzałości? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia! 
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gościni: Małgorzata Kobus (fizjoterapeutka, joginka)
Data emisji: 29.04.2024
Godzina emisji: 10.13

qch

Polecane