Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe? Czy łatwo o porozumienie między dziećmi i dziadkami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe? Czy łatwo o porozumienie między dziećmi i dziadkami?
Trwa Tydzień Międzypokoleniowy. Z tej okazji zorganizowanych zostało ponad 200 wydarzeń w ponad czterdziestu miejscach: warsztaty, spotkania, poczęstunki, a także "speed friending".Foto: Shuttterstock

Trwa Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. To dobry czas, by zastanowić się, jak wyglądają dzisiaj relacje, jak je nawiązujemy i jak znaleźć wspólny język z dziadkami, rodzicami, wnuczkami i dziećmi. Jak dbamy o relacje w zabieganym świecie? - O tym w Trójce opowiedziała Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. 

  • 29 kwietnia to Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.
  • Ustanowiła go w 2011 roku Komisja Europejska, by zachęcać do integracji, niezależnie od wieku.
  • W Warszawie trwa Tydzień Międzypokoleniowy. Z tej okazji zorganizowanych zostało ponad 200 wydarzeń w ponad czterdziestu miejscach: warsztaty, spotkania, poczęstunki, a także "speed friending".
  • O międzypokoleniowych relacjach w Trójce opowiedziała Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. 

Jak powiedział Wojciech Kożuchowski z Warszawskiej Rady Seniorów, światy starszych i młodszych zaczęły się rozchodzić. - Głównie chodzi tutaj o zasypywanie tych granic, jest pewien stereotyp: starsi widzą młodzież jako tych buntowników, nie bardzo rozumiejących świat, młodsze osoby mówią: ci staruszkowie, dziadersi, już nawet pradziadersi albo prapradziadersi. Zasypywanie tej granicy, otwarcie się na zrozumienie drugiej strony, słuchanie ich i zastanawianie się, czy coś z tych dwóch kierunków, nie jest do wykorzystania. To się przydaje - podkreślił członek Rady Seniorów.

Najczęściej czytane

Międzypokoleniowy dialog 

Młodzi coraz częściej chcą słuchać seniorów. Jak podkreślił Krystian Kopeć z Młodzieżowej Rady Warszawy, warto jest słuchać doświadczonych osób, bo mają do opowiedzenia różne historie, można z nich wyciągać wnioski i nie popełniać błędów. Jak wyjaśnił członek Rady Młodzieżowej, nie ma on problemów z seniorami zapewne dlatego, że wychowali go dziadkowie i nadaje z nimi na wspólnych falach.


Posłuchaj

10:39
Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe? Czy łatwo jest znaleźć porozumienie między dziećmi i dziadkami? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Warszawie jeszcze do jutra włącznie trwa Tydzień Międzypokoleniowy. Z tej okazji zorganizowanych zostało ponad 200 wydarzeń w ponad czterdziestu miejscach: warsztaty, spotkania, poczęstunki, a także "speed friending".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
Data emisji: 29.04.2024
Godziny emisji: 7.42

IAR/zch/wmkor

Polecane