Bezpieczeństwo w Europie. Kowal: na naszych oczach rodzi się nowa doktryna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Jeżeli Putin przebije front, to kolejną linią obrony będzie linia Dniepru, a potem polska granica - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kowal. Gośćmi audycji byli również: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Paulina Matysiak (Lewica), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Ewa Schädler (Polska 2050 - Trzecia Droga) i Przemysław Wipler (Konfederacja).

- Nakłady wszystkich państw unijnych na obronność są porównywalne do nakładów USA. Mamy prawo powiedzieć, że "skończyły się czasy, gdy mogliście mówić: my płacimy". Do tego, my - mówię o Europie - płacimy około 80 proc. innych kosztów funkcjonowania zachodniego świata, w tym Ukrainy, wobec agresji Putina. Rodzi się na naszych oczach nowa doktryna: Europa się zmobilizuje, nauczy produkować broń, wtedy będziemy poważnym partnerem dla Stanów i odnawiamy sojusz atlantycki, bo jest poważne zagrożenie - mówił Paweł Kowal z KO.

Błażej Poboży z Kancelarii Prezydenta przyznał, że "fundamentem bezpieczeństwa Polski jest nasza obecność w NATO i bardzo dobra relacja z USA". - Pan prezydent Duda jest zdziwiony tym, że informacja o Nuclear Sharing, czy też koncepcja wprowadzana od wielu lat na agendę przez pana prezydenta i poprzedni rząd PiS, wzbudza zdziwienie. Prezydent powiedział wyraźnie, że jeżeli po stronie naszych sojuszników, w kwestii tak istotnej jak podniesienie poziomu bezpieczeństwa, pojawi się taki pomysł, Polska jest na to gotowa w ramach mechanizmu odstraszania - mówił.

Adam Bielan z PiS odnosząc się do europejskiej polityki bezpieczeństwa zapowiedział, że "PiS nie zgodzi się na zmianę traktatów oznaczającą utratę naszej suwerenności w dziedzinie polityki zagranicznej, obronnej, granicznej i podatkowej".

Przemysław Wipler z Konfederacji wskazał, że "Polska jest dziś krajem, który ma amunicję do prowadzenia kilkunastu dni wojny". - Nie mamy realnej armii, a prawdziwych żołnierzy mamy około 30 tys. Brakuje podstawowego przeszkolenia, rezerw i schronów. Mamy za to armię rosyjską, która może stanąć u naszych granic - dodał.

Ewa Schädler z Polska 2050 podkreśliła, że dziś Europa jak i świat zmagają się z poważnymi wyzwaniami. - Wojna w Ukrainie jest jednym z priorytetów. W UE potrzeba dziś światłych ludzi, którzy mają koncepcję na przyszłość, na to, co będzie za 5 i 10 lat - mówiła.

Paulina Matysiak z Lewicy powiedziała, że Polska musi stawiać na Europę i musi wspierać walczącą Ukrainę. - Jako ambasador Ukrainy na arenie europejskiej mamy swoją rolę do odegrania. To kwestia bezpieczeństwa całej wschodniej Europy. Musimy także pilnować tematu odbudowy Ukrainy, aby przebiegała ona sprawiedliwie - mówiła.

Posłuchaj

52:29
Politycy o bezpieczeństwie w Europie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Renata Grochal 
Goście: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paulina Matysiak (Lewica), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Ewa Schädler (Polska 2050 - Trzecia Droga), Przemysław Wipler (Konfederacja)
Data emisji: 27.04.2024
Godzina emisji: 9.05

dn

Polecane