Polscy studenci wicemistrzami świata w negocjacjach! Jak osiągnąć taki wynik?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy studenci wicemistrzami świata w negocjacjach! Jak osiągnąć taki wynik?
Negocjacje to skomplikowany proces, wymagający często specjalnych technik. Polscy studenci zostali wicemistrzami świata w negocjacji.Foto: Shutterstock/fizkes

Studenci SGH i Uniwersytetu Śląskiego zajęli drugie miejsce w prestiżowych Mistrzostwach Świata Negocjacji w Holandii. W jaki sposób prowadzić rozmowy, by uzyskać pożądany efekt? Tę tajemnicę zdradzają w rozmowie z Justyną Grabarz.

  • Polskim studentom przygotowania do zawodów w negocjacjach zajęły blisko dwa lata. Sprawy nie ułatwiał fakt, że członkowie ekipy mieszkają i studiują w różnych miastach.
  • Mistrzostwach Świata Negocjacji składają się z wielu różnych etapów i na każdym z nich zespoły biorące w imprezie udział spotykają się z nowymi scenariuszami i zadaniami.

Negocjujemy właściwie przez całe życie: od dziecięcych próśb do rodziców o cukierki i prezenty, przez szkolne i studenckie rozmowy z nauczycielami o stopniach, po rozmowy kwalifikacyjne w poszukiwaniu odpowiedniej pracy i godziwej gaży. Również małżeńska rozmowa o podziale domowych obowiązków to są negocjacje. Jednakże profesjonalne negocjowanie wymaga odpowiedniego przygotowania oraz stosowania technik negocjacyjnych.

Przygotowanie i ćwiczenia

W negocjacjach niezwykle ważne jest efektywne przygotowanie, gdyż analityka w biznesie odgrywa ogromną rolę. – Na pewno ćwiczenie opanowania oraz umiejętności zaadaptowania się do partnera negocjacyjnego, do jego stylu – wymienia Bartosz Dominikowski, trener drużyny, która zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Świata Negocjacji.

Przygotowania do startu zaczęły się przed kilku laty od… dość odległego miejsca w zawodach krajowych. Potem były praca, treningi i likwidacja niedociągnięć, które po roku zaowocowały pierwszym miejscem. – Wtedy pomyśleliśmy, że czas na coś więcej, i pomyśleliśmy o mistrzostwach świata – opowiada Paweł Urzenitzok, członek wicemistrzowskiej drużyny.

Przeczytaj także


Horror negocjacji filmowych

Na samych mistrzostwach każda z rund ma własny scenariusz negocjacyjny, którego tematyka jest bardzo różna: są to skomplikowane problemy biznesowe do rozwiązania. – Np. jedna z symulacji dotyczyła tego, że platforma streamingowa chciała zakupić jeden z horrorów od producenta. Naszym zadaniem było, reprezentując stronę owej platformy, wynegocjowanie jak najlepszego kontraktu zawierającego bardzo różne punkty, na które wspólnie musieliśmy się zgodzić – opowiada trzeci z Trójkowych gości.

Aktywne słuchanie

Tym, co ma zastosowanie zarówno w profesjonalnych negocjacjach, jak i w domowej sytuacji, jest aktywne słuchanie. Nastawmy się na to, aby zrozumieć przeciwną stronę, wysłuchać jej potrzeb, jej perspektywy. – Z czego wynika to, że druga strona nie chce zrobić czegoś, o co ją prosimy? Może jest coś, o czym nie wiemy? – tłumaczy Aleksander Łabuć. – I na podstawie tej wiedzy będziemy mogli lepiej dostosować, dopracować to porozumienie, którego szukamy. Oczywiście uwzględniając nasze potrzeby i naszą stronę – radzi.

Kto jest po drugiej stronie?

W negocjacjach, w rozmowach bardzo ważną kwestią jest to, kto jest po drugiej stronie. – Jeżeli naszym partnerem negocjacyjnym jest mąż, żona, rodzic, wtedy zdecydowanie najważniejsza powinna być relacja. Więc negocjacje muszą się zakończyć sytuacją win-win, kiedy każda ze stron jest zadowolona. Trzeba więc znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich – wyjaśnia Paweł Urzenitzok. – Natomiast jeżeli np. wyjeżdżamy do innego miasta i szukamy mieszkania do wynajęcia, dysponujemy o wiele szerszym wachlarzem możliwości – wskazuje.


Posłuchaj

11:06
Polscy studenci wicemistrzami świata w negocjacji (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Goście: Aleksander Łabuć, Paweł Urzenitzok, Bartosz Dominikowski (studenci, wicemistrzowie świata w negocjacji)
Data emisji: 23.04.2024
Godziny emisji: 10.16, 10.26

pr/wmkor

Polecane