Zamek w Lidzbarku Warmińskim, czyli gotycki pomnik historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Lidzbarku Warmińskim, czyli gotycki pomnik historii
Zamek w Lidzbarku Warmińskim od 2018 roku jest pomnikiem historiiFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Pamiętający czasy średniowiecza zamek w Lidzbarku Warmińskim to jedna z architektonicznych pereł północno-wschodniej Polski. Warto go odwiedzić, szczególnie że właśnie zakończyła się gruntowna renowacja dawnej rezydencji pruskich biskupów.

  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest zachowaną w świetnym stanie średniowieczną, gotycką rezydencją pruskich biskupów.
  • Wiele z elementów budowli, od piwnic, przez więźby, po sklepienia, pochodzi z przełomu XIV i XV wieku.
  • W 2018 zamek został oficjalnie uznany za pomnik historii. Niedawno zakończył się trzeci etap wielkiej rewaloryzacji warowni, finansowanej z Funduszy Norweskich.

Po gruntownej renowacji, trwającej od 2009 roku, średniowieczny zamek w Lidzbarku Warmińskim prezentuje się wyjątkowo efektownie. Zadbano nie tylko o główną budowlę, ale też o jej otoczenie. – Mamy wspaniale odrestaurowane mury oporowe, które okalają zamek. Mamy wspaniałą, nową trasę na międzymurzach zamkowych, z wyeksponowanymi reliktami archeologicznymi, i co najważniejsze, w dawnej suchej fosie odtworzyliśmy XVIII-wieczne ogrody biskupów warmińskich z czasów Ignacego Krasickiego – mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kustoszka zamkowego muzeum.

Mapping na średniowiecznym stole

W zamkowych wnętrzach pojawiły się nowe wystawy wykorzystujące nowoczesne technologie. – Mamy taki duży stół, na którym z pomocą mappingu można zobaczyć, jak nakrywano stół w średniowieczu w czasie postu, w okresie nowożytnym, a także w czasie sierocińca, który funkcjonował na zamku od połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku – opowiada gościni Trójki.

Z innych ekspozycji można się dowiedzieć m.in., jak zbudowano zamek, jakimi metodami ogrzewano ogromne zamkowe przestrzenie i w jaki sposób warownia odpierała ataki najeźdźców.

Warownia pełna sekretów

Przy okazji prac renowacyjnych odkryto także parę tajemnic zamku, m.in. piękne polichromie znajdujące się na wschodniej ścianie kredensu biskupa Krasickiego. – To są takie odkrycia, które ten zamek ciągle niesie. To jest wielka budowla, tu są cztery kondygnacje na dwóch kondygnacjach piwnic, do tego 13-kondygnacyjna wieża i lochy zamkowe, więc tutaj ciągle zdarzają nam się znaleziska i tajemnice, które odkrywamy – mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec.

Posłuchaj

8:20
Zamek w Lidzbarku Warmińskim - gotycki pomnik historii (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gościni: Małgorzata Jackiewicz-Garniec (kustoszka muzeum zamku w Lidzbarku Warmińskim)
Data emisji: 23.04.2024
Godzina emisji: 12.16

kc/mpkor

Polecane