Droga Hiszpanii i Portugalii do EWG

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Droga Hiszpanii i Portugalii do EWG

Jest początek grudnia 1983 roku. W Atenach spotykają się przywódcy dziesięciu państw należących do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Posłuchaj

Droga Hiszpanii i Portugalii do EWG
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas szczytu jedną z najważniejszych kwestii do omówienia jest decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z dwoma krajami Półwyspu Iberyjskiego – Hiszpanią i Portugalią.

Media podają, że możliwość przystąpienia kolejnych państw bardzo niepokoi rolników ze Wspólnoty. Wielka Brytanię oskarża się o odgrywanie roli konia trojańskiego forsującego przyjęcie Hiszpanii i Portugalii, a jednocześnie odmawiającego płacenia rachunków. Jak podkreśla paryskie radio, wspólna kasa świeci pustkami.

Mijają miesiące, a przywódcy EWG nie są w stanie podjąć decyzji w tej sprawie. Hiszpański premier Felipe Gonzalez interweniuje i podkreśla, że ostateczna data przystąpienia do Wspólnoty nie może przekroczyć dnia 1 stycznia 1986.

Podczas dublińskiego szczytu w 1984 roku i spotkania w Brukseli na początku 1985 nie padły jeszcze wiążące deklaracje. Poirytowany Madryt zagroził wyjściem z NATO.

Do przełomu dochodzi pod koniec marca 1985 roku. Mimo opóźnień plan poszerzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej ostatecznie powiódł się. Kraje iberyjskie stały się jej członkami 1 stycznia 1986 roku. Od tej pory liczyła ona dwunastu członków. Było to trzecie rozszerzenie EWG.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Polecane