Trójka|Wszystkie Książki Świata
"Chwile" Andrew O'Hagana: opowieść o przyjaźni i wymyślaniu społeczności na nowo
2024-04-22, 09:04 | aktualizacja 2024-04-22, 10:04
Andrew O'Hagan to uznany pisarz, trzykrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Brytyjskie czasopismo literackie "Granta" umieściło go na prestiżowej liście najbardziej obiecujących brytyjskich autorów. Od 10 kwietnia w Polsce dostępna jest jego powieść "Chwile". Pisarz opowiedział o niej we "Wszystkich książkach świata".
Bohaterami nowej książki Andrew O'Hagana są Tully i James. Poznajemy ich w 1986 roku w Szkocji, za rządów Margaret Thatcher. Nie ma rzeczy, której pierwszy z tego duetu nie zrobiłby dla przyjaciół. Przekonał się o tym James, który zawdzięcza Tully'emu jeden z najbardziej magicznych weekendów w swoim życiu. Wtedy, w młodości, przyjaciele przyrzekli sobie, że przeżyją dany im czas inaczej niż wszyscy. Od wyprawy przyjaciół mija 30 lat. James wraca wieczorem do domu, gdzie otrzymuje niespodziewaną wiadomość. Role się odwracają - tym razem to Tully prosi swojego przyjaciela o pomoc.
Formą azylu dla bohaterów "Chwil" były audycje radiowe prowadzone przez Johna Peela; kultowy brytyjski DJ promował nowe nurty muzyczne i prezentował mniej znanych wykonawców. Jak podkreśla Andrew O'Hagan, o niezwyklej sile, jaką miało radio parę dekad temu, mogli przekonać się nie tylko Brytyjczycy, ale i np. Polacy. - Myślę, że jest to sprawa ponadnarodowa. (...) W waszym kraju reżim komunistyczny i zmiana sposobu życia, którą przyniósł, zaowocowały powstaniem przestrzeni, która dawała szansę na stawianie pewnego rodzaju oporu. Bardzo często działo się to poprzez muzykę i radio, które ją grało - opowiada pisarz. - Podobne zjawisko miało miejsce w moim kraju, choć rządził nim prawicowy gabinet. (...) Identyfikowaliśmy się z niektórymi krajami, takimi jak wasz, które walczyły, choć z innym reżimem, o niezależną przyszłość - wyjaśnia.
Najczęściej czytane:
Wymyślić społeczność i rodzinę na nowo
- "Chwile" to książka o męskiej przyjaźni, która nie mogła zaistnieć między przedstawicielami pokolenia mojego ojca. O bliskości, o w zasadzie nieseksualnym romansie, który połączył młodych ludzi próbujących na nowo wymyślić, czym powinny być społeczność i rodzina - podkreśla Andrew O'Hagan. - W pokoleniu mojego ojca mężczyźni nie przytulali się, nie wymieniali uścisków w taki sposób, jak ma to miejsce dziś. To jak uścisk dłoni; sprawa tego, jak podchodzimy do przyjaźni i szacunku do drugiej osoby. Myślę, że mój ojciec nigdy nie przytulił żadnego ze swoich przyjaciół w ten sposób.
Jak wyjaśnia pisarz, pisanie książki było bolesne. - Niejednokrotnie miałem poczucie, że łamie ona moje serce. Dla wielu osób stała się jednak bardzo osobistą historią. Wciąż dostaję listy od ludzi, którzy uważają "Chwile" za niesamowicie intymną powieść - przyznaje rozmówca Michała Nogasia. - Ta powieść ma dla mnie ogromne znaczenie. Zdecydowałem się przelać na papier coś, co dla mnie najważniejsze. Co większość z nas zna z własnego życia - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Wszystkie książki świata"
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 21.04.2024
Godzina emisji: 20.05
qch/mpkor