Festiwal Script Fiesta, czyli wielka uczta dla tych, których kręci scenariusz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Script Fiesta, czyli wielka uczta dla tych, których kręci scenariusz
Ruszył Script Fiesta, jedyny w Polsce festiwal poświęcony scenariuszomFoto: shutterstock.com/mrmohock

Ruszył 12. festiwal Script Fiesta, jedyny taki festiwal w Polsce, podczas którego można poznać tajniki storytellingu oraz tworzenia scenariuszów. Chociaż podczas tegorocznej edycji będzie poruszanych wiele tematów, wydaje się, że tym dominującym będzie muzyka. Nic dziwnego, skoro gościem specjalnym imprezy będzie Philip LaZebnik, scenarzysta m.in. animacji "Pocahontas", "Mulan" i "Książę Egiptu".

  • Podczas czterech dni 12. edycji festiwalu Script Fiesta odbędzie się blisko 30. spotkań, warsztatów, projekcji, dyskusji i paneli. Wstęp wolny.
  • Podczas piątkowej "Nocy teledysków" publiczność przyzna nagrodę najlepszemu teledyskowi. Kryterium wyboru będzie jednak nie muzyka, ale scenariusz klipu. I to jego twórca odbierze nagrodę.

Festiwal Script Fiesta to cztery dni projekcji filmowych i konkursów scenariuszowych, ale przede wszystkim paneli dyskusyjnych i wykładów poruszających tematy dotyczące przeróżnych aspektów tworzenia filmu, oczywiście w kontekście scenariusza. I tak podczas panelu "Kiedy aktor pisze, czyli co widzi aktor, czego nie widzi scenarzysta" aktorzy Gabriela Muskała, Katarzyna Warnke i Marcin Bortkiewicz opowiedzą o tym, jak się tworzy scenariusz "z drugiej strony". Z kolei w panelu "Scenariusz pisany piosenką. Jak dopowiadać akcję i postaci z pomocą utworów muzycznych" pojawią się aktorka i scenarzystka Lena Góra, kompozytor Wojtek Urbański oraz producentka muzyczna Patrycja Bukowska.

Muzyka i film – dopełnienie

Pierwsze wydarzenia festiwalowe zaczęły się już we czwartek 18 kwietnia, przed  południem panelami "#trudnytemat. Czy trzeba odwagi, żeby pisać w Polsce o aborcji" oraz "Tekst, który leczy. Jak przepracować własne doświadczenia w scenariuszu?". Wieczorem galę otwarcia zwieńczy przedpremierowy pokaz filmu "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas. – Byłem na międzynarodowej premierze tego filmu podczas festiwalu w Karlovych Varach i przez cały seans zastanawiałem się, jak się tworzy taką formę filmu? Czy najpierw Lena Góra i Olga Chajdas znalazły piosenki i pod te piosenki napisały filmowa opowieść tak, żeby te piosenki dopowiadały akcję? Czy odwrotnie: najpierw napisały scenariusz, a potem znalazły świetnych współpracowników, którzy byli w stanie skomponować takie utwory, że właśnie tę akcję dopowiadają? – opowiada Artur Zaborski, współorganizator festiwalu Script Fiesta. – Już wtedy wymyśliłem sobie, że jest to temat, na który trzeba porozmawiać i na Script Fieście poruszyć, dlatego, że w fajny sposób spaja ze sobą muzykę i film – tłumaczy.

Teledyski na dużym ekranie

Jedną z atrakcji dopełniającą muzyczny aspekt festiwalu jest "Noc teledysków" w piątek, 19 kwietnia. I nie będzie to pokaz klasycznych teledysków, z historii muzyki: – Chodzi o to, aby zwrócić uwagę, że scenariusz to jest forma, która obowiązuje nie tylko w filmie i telewizji, ale też we wszystkich innych formach audiowizualnych. A teledysk jest niewątpliwie taką formą – tłumaczy Zaborski. – Podczas "Nocy teledysków" zostanie wybrany przez widzki i widzów klip z 2023 roku z najlepszym scenariuszem. Zwrócę przy okazji uwagę, że uznani reżyserzy kręcą, wymyślają, piszą historie do teledysków. Mamy tu m.in. klip Julii Wieniawy i Dawida Tyszkowskiego "Nie całuj", który wyreżyserował Tadeusz Łysiak nominowany do Oscara za "Sukienkę". Mamy też "Wielkie żarcie" Dr Misia, do którego napisał scenariusz i wyreżyserował Wojciech Smarzowski, mamy też teledysk "Mori" Dawida Podsiadło z udziałem Jerzego Skolimowskiego – wylicza Dominika Urzędowska, współorganizatorka festiwalu, która też była w komitecie selekcyjnym teledysków.
– To nie lada gratka, bo rzadko mamy możliwość klipy oglądać na wielkim ekranie. A dopiero tam możemy zobaczyć, jak to są dopieszczone formy, jak bardzo to są dopieszczone formy, jak bardzo obraz jest usłużny wobec muzyki – wskazuje Zaborski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:59
Wystartował 12. Festiwal ScriptFiesta - cztery dni dla scenariuszożerców! (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Goście: Dominika Urzędowska, Artur Zaborski (organizatorzy Festiwalu ScriptFiesta)
Data emisji: 18.04.2024
Godzina emisji: 10.09

pr/wmkor

Polecane