Kinematografia autentyczna, daleka od Hollywood: startuje Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kinematografia autentyczna, daleka od Hollywood: startuje Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego
Jednym z filmów prezentowanych na Przeglądzie Nowego Kina Rumuńskiego będzie "M<iedzy rewolucjami" w reżyserii Vlada PetriFoto: mat. prasowe

W warszawskim kinie Muranów już w środę, 17 kwietnia, startuje Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. Będzie można na nim obejrzeć dzieła zarówno uznanych reżyserów, jak i utalentowanych debiutantów.

  • Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego zaczyna się w Warszawie, a później odwiedzi pięć kolejnych miast: Kraków (10-13 maja), Poznań (5-9 czerwca), Białystok (sierpień i październik), Łódź (24-27 października) oraz Wrocław (28 listopada - 1 grudnia).
  • Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego to cztery filmy fabularne, nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmowych w Wenecji, Berlinie, Sarajewie, Sofii i Cottbus, które uzupełnia blok pięciu krótkich metraży.

– Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego zaprezentuje polskiej publiczności od najnowszych produkcji uznanych reżyserów, takich jak Radu Jude, Tudor Giurgiu czy Anca Damian, po filmy młodych twórców Mihaia Mincana i Vlada Petriego, od kina fabularnego po filmy z pogranicza dokumentu i fabuły – zapowiadają organizatorzy.

Intymnie, melancholijnie, prawdziwie

Kino rumuńskie wciąż zaskakuje: owiane melancholią i smutkiem uwielbia czerń i biel, pojawiają się w nim często elementy paradokumentalne. – Bardzo bliskie jest człowiekowi, bardzo bliskie intymnym doznaniom i przeżyciom, a przez to staje się prawdziwsze – mówi Adam Trzopek, dyrektor warszawskiego kina Muranów. Ono zawsze było daleko od Hollywood, technicznie i fizycznie, ale przez to dla mnie jest prawdziwsze – zapewnia.

Przeczytaj także:


Nowe trendy, świeży powiew

Większość z przygotowanych do prezentacji produkcji to premiery, nagradzane na festiwalach w Berlinie, Wenecji czy Sarajewie. – Niektóre z filmów można było obejrzeć w Polsce na festiwalach – wskazuje Ovidiu Miron, dyrektor Instytutu Rumuńskiego w Warszawie. – Pokazujemy kino rumuńskie, ponieważ ono nas nieustannie czymś ciekawym zaskakuje, pokazuje również nowe trendy w kinie artystycznym Europy. Cały czas jest też w selekcji festiwali, wnosząc świeży powiew do kina – dodaje Adam Trzopek.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się w dniach 17-21 kwietnia.


Posłuchaj

2:48
Rusza Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego w kinie Muranów
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 12.30

pr/wmkor

Polecane