Pieniądze z abonamentu. Szef KRRiT: czekam na prawomocne decyzje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Spółki mediów publicznych otrzymają pieniądze z abonamentu, gdy uprawomocnią się wpisy o ich likwidacji, ale w tej chwili środki idą na depozyt sądowy - powiedział w radiowej Trójce przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

- Abonament jest wypłacany Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej, ale w formie depozytu sądowego - tłumaczył w Programie 3 Polskiego Radia przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

- Krajowa Rada zdecydowała się na takie działanie w trosce o te spółki, ponieważ działania ministra Sienkiewicza, całkowicie bezprawne i łamiące konstytucję oraz przynajmniej dwie ustawy, spowodowały, że KRRiT nie miała pewności, kto będzie zarządzał tym mieniem publicznym, czyli wpłatami z abonamentu - wyjaśniał. 

Odnosząc się do informacji, że 8 kwietnia sąd odmówił złożenia środków z tytułu opłat abonamentowych przekazanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do depozytu, tłumacząc, że wierzyciel jest znany, gość "Bez uników" stwierdził, że te orzeczenia są nieprawomocne. Zaznaczył, że nie była to tylko jedna decyzja sądu, bo "sprawy w 17 spółkach się toczą".  

- Nasza uchwała nr 40 z tego roku mówi, że pieniądze będą wypłacane bezpośrednio do spółek, kiedy likwidator będzie prawomocnie znany, to znaczy, kiedy będzie prawomocnie wpisany do KRS - dodał przewodniczący KRRiT. 

Likwidacja wpisana do KRS. KRRiT przekaże pieniądze dwóm spółkom

Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że "prawomocnie likwidatorzy zostali wpisani do dwóch spółek" - Radia Poznań i mazowieckiego Radia Dla Ciebie. - Tam te pieniądze zostały przelane - zaznaczył. Dodał, że pozostałe spółki mediów publicznych otrzymają pieniądze, gdy uprawomocnią się wpisy o ich likwidacji, ale "w tej chwili idą na depozyt sądowy". 

12 kwietnia, w związku z uprawomocnieniem się decyzji o postępowaniu likwidacyjnym, Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o przekazaniu Radiu dla Ciebie 694 350 złotych, a Radiu Poznań 720 420 złotych z tytułu opłat abonamentowych przeznaczonych do wypłaty 15 kwietnia.

Posłuchaj

32:30
Maciej Świrski o środkach z abonamentu dla mediów publicznych ("Bez uników"/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przedsądowe wezwanie do zapłaty. Polskie Radio walczy o miliony z abonamentu

W miniony piątek Polskie Radio wysłało do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty blisko 73 milionów złotych wraz z odsetkami należnych mu z abonamentu. 

Przypomniano, że pierwsza transza - czyli ponad 9 milionów złotych - powinna być przekazana publicznemu nadawcy 11 stycznia. "Według Macieja Świrskiego powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia i brak wpisu likwidatora spółki Pawła Majchera do KRS. 10 kwietnia br. Paweł Majcher został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Mimo to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wypłaciła środków abonamentowych. Co więcej, według informacji płynących z KRRiT, Rada zaskarży decyzję o dokonanym wpisie" - napisano.

Poinformowano także, że w przesłanym w piątek do KRRiT ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty Polskie Radio wskazuje na to, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Rada nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu. "Pieniądze te powinny być przeznaczone na realizację misji publicznej. Według władz Polskiego Radia działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są bezpodstawne, stanowią naruszenie prawa oraz godzą w możliwość jej dalszej realizacji" - napisano.

Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Macieja Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura.

Czytaj także: 

***

Audycja: "Bez uników"
Prowadzący: Renata Grochal
Gość: Maciej Świrski (przewodniczący KRRiT)
Data emisji: 15.04.2024
Godzina emisji: 8.15

Trójka/ mbl/wmkor

Polecane