Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Kalendarium wydarzeń z kwietnia 2010 roku [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Kalendarium wydarzeń z kwietnia 2010 roku [POSŁUCHAJ]
Trumny z ciałami 34 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu; 15 kwietnia 2010 r.Foto: PAP/Paweł Supernak

Mija 14 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku nieopodal tamtejszego lotniska zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi i członkowie rodzin katyńskich. Zapraszamy do wysłuchania kalendarium wydarzeń w Smoleńsku autorstwa Michała Margańskiego, które wyemitowano na antenie Programu 3 Polskiego Radia w kwietniu 2010 roku.

Posłuchaj

46:00
Katastrofa w Smoleńsku. Kalendarium wydarzeń (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezydencki samolot Tu-154M rozbił się na terytorium Rosji, nieopodal wojskowego lotniska w Smoleńsku. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób. Wśród ofiar byli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi i członkowie rodzin katyńskich.

- Ponieśliśmy dramatycznie bolesną stratę. W katastrofie lotniczej zginął prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z małżonką. Zginęli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie wszystkich klubów parlamentarnych. Zginęli generałowie i biskupi. Zginęli, pełniąc swą służbę publiczną na rzecz dobra wspólnego, którym jest Polska - powiedział w specjalnym orędziu w 2010 roku ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - Dzisiaj, w obliczu naszego narodowego dramatu, jesteśmy razem. Dziś nie ma podziału na lewicę i prawicę. Różnice poglądów, wyznania, nie mają dzisiaj znaczenia. Dziś jesteśmy razem, stojąc wobec wielkiego dramatu, w obliczu śmierci wielu ludzi. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i w trosce o dalsze losy osieroconej przez nich ojczyzny.

Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku oraz to, co działo się w kolejnych dniach w Smoleńsku i Moskwie, relacjonowali dla Polskiego Radia m.in. Ernest Zozuń i Maciej Jastrzębski. - Kiedy zaczęły pojawiać się informacje, że coś jest nie tak w sprawie tego lądowania, nikt do końca nie wiedział, co się wydarzyło. Trochę też nie dopuszczaliśmy do własnej świadomości, że ten samolot mógł się rozbić. Próbowaliśmy dowiadywać się czegoś więcej - wspominał dziennikarz czternaście lat później, w audycji "Zapraszamy do Trójki".

Najczęściej czytane:

Informacja o katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 roku zastała kilku polityków i dziennikarzy w studiu Trójki. O tej porze na antenie trwała emisja "Śniadania w Trójce". Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji z tego dnia:

***

Dokument "Kalendarium wydarzeń w Smoleńsku", które wyemitowano 18 kwietnia 2010 roku, przygotował Michał Margański.

qch/wmkor

Polecane