Fredro w lubelskim teatrze. Ponadczasowa komedia z drugim dnem
2024-04-03, 18:04 | aktualizacja 2024-04-03, 18:04
Bawi, relaksuje, a jednocześnie każe zastanowić się nad kondycją dzisiejszego świata i człowieka – taka w założeniu twórców jest najnowsza inscenizacja komedii "Wielki człowiek do małych interesów" Aleksandra Fredry, która ma premierę w tym tygodniu w Teatrze Osterwy w Lublinie.
- "Wielki człowiek do małych interesów" to pięcioaktowa komedia Aleksandra Fredry, zaprezentowana po raz pierwszy na deskach teatralnych 11 stycznia 1877 roku.
- 6 kwietnia 2024 roku w Teatrze Osterwy w Lublinie odbędzie się premiera spektaklu na podstawie utworu Fredy.
- Reżyserka spektaklu Anna Wieczur, przy użyciu sugestywnej scenografii, muzyki i światła, przenosi widza w świat wielkich emocji i wewnętrznych konfliktów.
Tytułowym bohaterem komedii Aleksandra Fredry pt. "Wielki człowiek do małych interesów" jest galicyjski szlachcic Ambroży Jenialkiewicz, który sam siebie uważa za człowieka niezwykle zaradnego, operatywnego i gotowego przeprowadzić z sukcesem nawet najtrudniejsze przedsięwzięcie. W rzeczywistości efekty jego działań przynoszą opłakane skutki.
Mechanizmy stare jak świat
Anna Wieczur twierdzi, że podjęła się wyreżyserowania spektaklu m.in. ze względu na nieustającą aktualność utworu Fredry. – Zawsze jest tak, że przy wyborze tekstu musi on być, przynajmniej dla mnie, już przy czytaniu aktualny. Jeżeli nie zahacza o tę naszą rzeczywistość, o to, co mnie osobiście porusza, dotyka, bawi, to za taki tekst się po prostu nie zabieram – deklaruje gościni Trójki.
Zdaniem reżyserki napisany w połowie XIX wieku tekst idealnie przystaje do realiów trzeciej dekady XXI wieku. – Okazuje się, że mechanizmy, którymi się rządzimy w przypadku politykowania, strategii, kombinowania, dyplomacji, niewiele się zmieniły – uważa Anna Wieczur.
Do śmiechu i do namysłu
Twórcy spektaklu w lubelskim Teatrze Osterwy postanowili odziać aktorów w dziewiętnastowieczne stroje, umieszczając ich jednocześnie w abstrakcyjnej, ponadczasowej przestrzeni scenicznej. Ma to spowodować uruchomienie dodatkowych pokładów wyobraźni widzów. – Mam nadzieję, że ten moment napięcia między tymi dwoma zupełnie kontrastującymi koncepcjami zaowocuje czymś naprawdę ciekawym i świeżym – mówi reżyserka.
– To jest absolutnie wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjść do teatru, żeby uśmiechnąć się, pobawić, odpocząć, ale jednocześnie móc się zastanowić nad tym, jak my, ludzie, w dzisiejszych czasach żyjemy i czym się kierujemy – twierdzi Anna Wieczur.
Posłuchaj
Czytaj też:
- "Zemsta" Aleksandra Fredry. "Pan Fredro charaktery rozwinął bardzo trafnie"
- Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"
***
Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Anna Wieczur (reżyserka)
Data emisji: 3.04.2024
Godzina emisji: 14.32
kc/wmkor