Renata Grochal: chcę pokazać słuchaczom Trójki prawdziwe oblicze polityki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Renata Grochal: chcę pokazać słuchaczom Trójki prawdziwe oblicze polityki
Renata GrochalFoto: Polskie Radio

– Mój interes i interes polityków często są rozbieżne. Jako prowadząca rozmowy w Trójce będę chciała pokazać słuchaczom, jak polityka wygląda naprawdę, jakie są jej kulisy – mówiła w rozmowie z Agnieszką Szydłowską Renata Grochal. Od 2 kwietnia będzie ona gospodynią nowej audycji "Bez uników", która zastąpiła "Salon polityczny Trójki".


Renata Grochal przez ostatnie siedem lat była dziennikarką "Newsweeka", ale z mediami związana jest o wiele dłużej. Jak przyznaje, wiele się zmieniła od czasu, kiedy rozpoczynała swoją przygodę z dziennikarstwem.

– Im jestem starsza, tym mam mniejsze kłopoty z tego powodu, że jestem kobietą. Kiedy ja zaczynałam w tym zawodzie, kobiety często były traktowane jako "broszki", jak ja to nazywam, w polityce. Kobiety polityczki rzadko są liderkami, zwykle występują w charakterze "paprotek" albo "broszek", czyli mają ładnie wyglądać i niewiele mówić. (…) Ja myślę, że to się zmieniło w ostatnich latach, że głos kobiet w zawodzie dziennikarskim i w ogóle w życiu publicznym jest coraz bardziej słyszalny. Kobiety mają dużo do powiedzenia i mają coraz większy wpływ na rzeczywistość.

Politycy mają realizować oczekiwania społeczne 

Teraz Renata Grochal staje przed nowym zawodowym wyzwaniem, jakim jest prowadzenie rozmów politycznych na antenie Trójki. – Mój interes i interes polityków często są rozbieżne. Moim interesem jako dziennikarki, teraz prowadzącej rozmowy w Trójce, jest to, żeby pokazać słuchaczom, jak polityka wygląda naprawdę, jakie są kulisy tej polityki, jakie są motywacje przy podejmowaniu różnych decyzji. A politycy kierują się interesem politycznym. Uważam, że często jest on rozbieżny z interesem rzeczywistym, bo społeczeństwo ma swoje oczekiwania, swoje postulaty, a politycy są od tego, żeby to realizować – mówi rozmówczyni Agnieszki Szydłowskiej.


Posłuchaj

15:37
Renata Grochal w rozmowie z Agnieszką Szydłowską (Bez uników/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na pierwszą rozmowę Renaty Grochal w roli prowadzącej audycję "Bez uników" zapraszamy we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 8.13.

***

Tytuł audycji: Bez uników
Prowadząca: Agnieszka Szydłowska
Gościni: Renata Grochal
Data emisji: 1.04.2024
Godzina emisji: 8.13

kc/kormp

Polecane