Reklama

reklama

Mózg bez tajemnic, czyli jak lepiej wykorzystać jego potencjał?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mózg bez tajemnic, czyli jak lepiej wykorzystać jego potencjał?
Sprzymierzeńcem sprawnego mózgu jest m.in. spokój i ciągłe uczenie się. Poznawanie kolejnego języka potrafi nas chronić choćby przed chorobami neurodegeneracyjnymiFoto: Shutterstock/GaudiLab

Jak zachować sprawność naszego umysłu? Jednym z kluczowych elementów są różnego rodzaju łamigłówki, a także odpowiednia dieta i… ruch. – Okazuje się, że ruch doprowadza do tego, że mózg funkcjonuje znacznie efektywniej i to zarówno w perspektywie krótkotrwałej, np. 20 minut spaceru już wpływa na polepszenie naszych zdolności poznawczych, ale też długotrwałej – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 

  • Wymyślone wspomnienia, czyli jak zapamiętuje nasz mózg?
  • Wykorzystujemy tylko 10 procent mózgu? Jakie są najbardziej rozpowszechnione mity?
  • Ucz się, jedź, uprawiaj sport i ucz się, czyli jak poprawić funkcjonowanie naszego mózgu?
  • Zachowaj spokój. Czy stres wpływa na kurczenie się mózgu?

W poniedziałek przypada Europejski Dzień Mózgu, wykorzystaliśmy go jako pretekst do rozmowy o naszym umyśle. Mimo postępujących badań wciąż jeszcze nie wszystko o nim wiemy. Do pewnego stopnia tajemnicą pozostaje to, jak działa nasza pamięć. – Są nawet modele matematyczne, które odwzorowują działanie pamięci. Wiemy, w jaki sposób zapamiętujemy. Wbrew pozorom nie zapamiętujemy wszystkiego jak film, tylko zapamiętujemy najważniejsze rzeczy, a całą resztę dorabiamy sobie w momencie przypominania – zwraca uwagę dr Beata Rajba. 

Zawsze w pracy, czyli mózg nigdy nie odpoczywa 

Wciąż rozpowszechniony jest, jak mówi rozmówczyni Radosława Nałęcza, klasyczny mit, że wykorzystujemy tylko 10 procent mózgu. – To jest coś, co obiecuje nam, że będziemy 10 razy mądrzejsi, jeżeli się bardzo postaramy. Natomiast w praktyce mózg jest organem ogromnie energochłonnym. On zjada nawet jedną czwartą dostarczanych przez nas kalorii. W związku z tym my nie możemy sobie pozwolić jako organizm na to, żeby utrzymywać coś, czego nie wykorzystujemy. Mózg cały czas pracuje, nawet w nocy. Prawdopodobnie marzenia senne są po to, żeby neurony nie zaczęły nam obumierać. Cały czas mózg jest ćwiczony – mówi psycholożka.

Gość "Pory na Trójkę" zwraca uwagę, że w odróżnieniu od naszych dziadków, którzy mieli czarno-białe sny, my, w związku z dużo większą ilością bodźców, śnimy w kolorze. Pod wypływem zaś bardziej intensywnych doznań kolorystycznych, jakich doświadczamy, doszło do przebudowania naszej kory mózgowej. 

A jednak! W zdrowym cieple sprawny mózg

Jak zachować sprawność naszego umysłu? Jednym z kluczowych elementów są różnego rodzaju łamigłówki, a także odpowiednie dieta i… ruchu. – Okazuje się, że ruch doprowadza do tego, że mózg funkcjonuje znacznie efektywniej i to zarówno w krótkotrwałej perspektywie, np. 20 minut spaceru już wpływa na polepszenie naszych zdolności poznawczych, ale też w perspektywie długotrwałej. Tutaj taniec np., wszelkie ruchy, których się uczymy od nowa, to jest coś, co nas rozwija – mówi ekspertka. 

 Przeczytaj także:

Ucz się języków, unikaj stresu

Naszym sprzymierzeńcem jest także spokój i ciągłe uczenie się. Poznawanie kolejnego języka potrafi nas chronić choćby przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Warto korzystać także z innych aktywności, np. jogi. – Okazuje się, że hipokamp, część mózgu, która jest odpowiedzialna m.in. za orientację przestrzenną i koordynację naszej pamięci, potrafi się zmniejszyć pod wpływem stresu. W związku z tym warto się uspokajać, warto mieć techniki relaksacyjne pod ręką, bo wpływają one na kondycję mózgu – przyznaje gościni Trójki. 


Posłuchaj

10:03
Jak działa nasz mózg i pamięć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Psycholożka, mówiąc o zdobywanej wciąż wiedzy na temat mózgu, zwraca uwagę np. na badania dotyczące jego umiejętności przystosowania się. – To są niesamowite badania, które pokazują, że kora mózgowa wokół uszkodzenia potrafi przy odpowiedniej rehabilitacji przejąć funkcje tego, co zostało zniszczone. Neuroplastyczność mózgu, szczególnie u dzieci, ale również u osób dorosłych, jest niesamowita – podkreśla. 


Posłuchaj

2:35
Łamigłówki, krzyżówki czy sudoku? Jak ćwiczyć nasz mózg? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Beata Rajba zwróciła także uwagę na jeszcze jeden mit dotyczący funkcjonowania naszego mózgu, według którego jedna z jego półkul odpowiedzialna jest za zdolności artystyczne i emocje, a druga za rozumowanie. – Absolutnie nie. Te funkcje są w pewnym sensie rozproszone, częściowe podkorowe, częściowo odpowiedzialna jest za nie kora mózgowa. Natomiast to nie jest tak, że jedna półkula jest artystyczna, a druga półkula jest intelektualna – zaznacza. 

Wendy Suzuki: The brain-changing benefits of exercise | TED/TED

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Szymon Majchrzak
Gość: dr Beata Rajba (psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego)
Data emisji: 18.03.2024
Godzina emisji: 6.50, 7.14

gs

Polecane