Rysie w Polsce – jest szansa, że będzie ich coraz więcej
2024-03-14, 15:03 | aktualizacja 2024-03-14, 15:03
– Nasze podejście do ochrony rysi jest dużo lepsze niż w wielu innych krajach Europy – uważa prof. Robert Mysłajek z UW. Jest szansa, że ten gatunek nie tylko na dobre odrodzi się w Polsce, ale też zacznie kolonizować lasy naszych sąsiadów.
- Rysie są gatunkiem chronionym w Polsce od 1995 roku.
- Szacuje się, że w naszym kraju żyje ok. 200 rysi.
- Polska jest w europejskiej awangardzie, jeśli chodzi o programy ochrony zwierząt tego gatunku.
Po stuleciach tępienia rysie zostały objęte ochroną w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Do poprawy losu tych drapieżników przyczyniły się m.in. działania organizacji przyrodniczych, takich jak Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". – Rysie warto ratować i warto się o nie troszczyć – zapewnia wiceprezes stowarzyszenia, prof. Robert Mysłajek.
W Polsce działa program odbudowy populacji rysi. Większość objętych nim zwierząt udało się uratować i przywrócić do życia w naturalnym środowisku. Wciąż są jednak obszary, w których kiedyś żyły rysie, a dziś ich tam nie ma. Z drugiej strony kilkadziesiąt drapieżników zostały ostatnio sprowadzone na tereny północno-zachodniej Polski, gdzie dawniej nie występowały.
Polska przyjazna rysiom
Według ostatniej inwentaryzacji wykonanej przez Główny Instytut Ochrony Środowiska, w naszym kraju żyje ok. 120 rysi. Eksperci szacują jednak, że populacja tych zwierząt może być nawet dwukrotnie większa.
Prof. Mysłajek zaznacza, że Polska jest w europejskiej awangardzie, jeśli chodzi o program ochrony rysi. – U nas wprowadzono projekty reintrodukcji już od lat 90., np. w Kampinoskim Parku Narodowym. My rehabilitujemy osierocone i ranne rysie, czego nie robi się w niektórych krajach. Na przykład w Szwajcarii dużą część osieroconych rysi zabito, w ogóle nie podejmowano żadnych działań na rzecz ich ochrony. Widać, że nasze podejście do ochrony tego gatunku jest dalece lepsze niż w wielu innych krajach – mówi gość Trójki.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?
- Rysie pod czujnym okiem naukowców. Czy uda się zwiększyć populację tych dzikich kotów?
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Robert Mysłajek (UW, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk")
Data emisji: 14.03.2024
Godzina emisji: 10.47
kc/wmkor