Polski gniew widziany chilijskim okiem na wystawie zdjęć w Gdańsku
2024-03-13, 19:03 | aktualizacja 2024-03-14, 18:03
Protesty społeczne ostatnich lat w Trójmieście i innych polskich miastach dokumentuje wystawa fotograficzna "UTERO na Zaspie", pokazywana w oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury. Ciekawostką jest fakt, że autorka zdjęć jest z pochodzenia Chilijką, mieszkającą w Polsce od kilkunastu lat.
- Wernisaż wystawy "UTERO na Zaspie" odbył się 6 marca 2024 roku w oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury "Plama".
- Wystawa prezentuje zdjęcia zrobione podczas manifestacji w polskich miastach przez pochodzącą z Chile artystkę Pamelę Palmę Zapatę.
- Ekspozycję można oglądać do 5 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny.
"UTERO" to dokumentalny projekt fotograficzny rozpoczęty 3 października 2016 roku. Właśnie wtedy Pamela Palma Zapata po raz pierwszy wzięła udział w "Czarnym proteście" polskich kobiet. "Początkowo nie planowałam żadnego projektu artystycznego, po prostu zaczęłam dokumentować fotografią i wideo lokalne ruchy feministyczne, które później rozprzestrzeniły się na inne walki społeczne (antyrasistowskie, ekologiczne, zwierzęce, konstytucjonalistyczne, antyfaszystowskie itp.) i na inne polskie miasta takie jak: Białystok, Elbląg, Gdynia, Olsztyn, Poznań, Sopot, Toruń, Warszawa, Wejherowo i Wrocław" – pisze na stronie internetowej autorka projektu.
Różnorodność w walce o własne prawa
Wystawa "UTERO na Zaspie" prezentuje portrety ludzi biorących udział w demonstracjach. Są to głównie kobiety, ale na zdjęciach pojawiają się też mężczyźni. – Tak naprawdę te osoby nie zawsze się ze sobą zgadzają. Pamela stawia na różnorodność, na prawa człowieka i na to, że człowiek ma emocje, ma możliwość wyjścia na ulicę i zaprezentowania swojego punktu widzenia i tego, o co chciałby walczyć – mówi kuratorka wystawy, Sara Warzyńska.
Gościni Trójki podkreśla, że autorka zdjęć nie jest jedynie bierną obserwatorką wydarzeń, ale sama bierze udział w uwiecznianych przez siebie manifestacjach. – Pamela zawsze pyta, czy może danej osobie zrobić zdjęcie. Jeśli ktoś nie wyraża zgody, to tego nie robi – mówi Sara Warzyńska.
Feministyczna imigrantka
Pamela Palma Zapata urodziła się w Chile w 1972 roku. Przez ponad 10 lat pracowała w branży audiowizualnej przy produkcji filmów dokumentalnych, seriali i programów. Do Polski przyjechała w 2011 roku, a pięć lat później, przy okazji "Czarnego protestu" (2016), jako feministyczna imigrantka zaangażowała się w tutejsze ruchy społeczne. Aktualnie kręci film dokumentalny o aborcji w Polsce.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Sara Warzyńska (kuratorka wystawy "UTERO na Zaspie" w oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury "Plama")
Data emisji: 13.03.2024
Godziny emisji: 14.32
kc/wmkor