Profesor Fałkowski: rysunek Rafaela jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Profesor Fałkowski: rysunek Rafaela jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach
"Postać żołnierza w zbroi all’antica" – Rysunek jest skończonym dziełem, mimo że nie widać w nim dopracowania czy wręcz "wymęczenia". Z jednej strony swobodna kreska, z drugiej - całościowe ujęcie, elegancja i precyzja. To znamionuje największych mistrzów – wyjaśniał profesor Wojciech Fałkowski.Foto: Dawid Wolski/EN

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano nowo zakupiony rysunek Rafaela Santiego. – To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach. Widać cały talent twórcy. Jego kreska jest swobodna, szybka i perfekcyjna – podkreślał dyrektor Zamku profesor Wojciech Fałkowski. O szczegóły pytała Aleksandra Dobieszewska.

  • – Jest to bardzo ważny moment dla polskiej kultury. Dziś do kolekcji zamkowej trafił nowy nabytek - rysunek autorstwa Rafaela. Stanie się on częścią ogólnego zasobu kulturalnego Polski. Podwyższy rangę polskich zbiorów na świecie – powiedział profesor Fałkowski.
  • – Rysunek, który dziś prezentujemy, przypomina nam o bolesnej stracie, jaką poniosła polska kultura w czasie II wojny światowej – o "Portrecie młodzieńca" z kolekcji Czartoryskich, który wówczas zaginął.
  • – Ten rysunek jednocześnie wpisuje się w strategię Zamku, czyli w tworzenie wielkiego zbioru sztuki włoskiej – dodał.

Według profesora Fałkowskiego sztuka włoska była bazą dla całej kultury europejskiej, dla całego kontynentu, aż do początku XIX wieku. Rysunek wykonano między 1506 a 1510 rokiem. – Na rysunku widzimy cały talent Rafaela. Jego kreska jest swobodna, szybka, lecz perfekcyjna – podkreślił.

"Postać żołnierza w zbroi all’antica"

– Rysunek jest skończonym dziełem, mimo że nie widać w nim dopracowania czy wręcz "wymęczenia". Z jednej strony swobodna kreska, z drugiej - całościowe ujęcie, elegancja i precyzja. To znamionuje największych mistrzów – wyjaśniał profesor Wojciech Fałkowski.

Posłuchaj

4:53
Profesor Fałkowski: Rysunek Rafaela jest jednym najcenniejszych dzieł w polskich zasobach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jedno z najcenniejszych dzieł

– Rysunek w rozmiarze 27,2 x 17,5 cm wykonano piórem i brązowym tuszem na dwóch cienkich warstwach czerpanego papieru – powiedziała doktor Katarzyna Garczewska-Semka z działu konserwacji Zamku Królewskiego. – W przeciwieństwie do obrazów na desce czy płótnie rysunki na papierze są szczególnie podatne na uszkodzenia, czynniki atmosferyczne, temperaturę, wilgoć i działanie światła – wyjaśniła. – Dlatego prezentujemy go w sali bez okien i w półmroku. Szyba ochronna całkowicie odcina dostęp promieni UV, ale światło widzialne ma szkodliwy i niestety nieodwracalny wpływ na papier, który ulega naświetleniu. Dlatego rysunek będzie wystawiany tu tylko przez tydzień – tłumaczyła. 

Czytaj także: 


Dzieło Rafaela można oglądać tylko do niedzieli 17 marca.

Raffaello Santi

  • Rafael (właściwie Raffaello Santi) urodził się 28 marca lub 6 kwietnia 1483 r. w Urbino.
  • W Perugii pobierał lekcje u Pietra Perugina. Otworzył własną pracownię w wieku 17 lat.
  • Po śmierci ojca przeniósł się do Florencji. W tym czasie we Włoszech działali Leonardo da Vinci i Michał Anioł, którzy inspirowali Rafaela.
  • W 1508 roku papież Juliusz II zatrudnił artystę do wykonania dekoracji watykańskich komnat, m.in. malowania fresków "Szkoła ateńska" oraz "Apoteoza Eucharystii".
  • W 1514 r. Rafael został głównym architektem budowy nowej bazyliki św. Piotra. Papież Leon X mianował go konserwatorem zabytków Rzymu.
  • Rafael malował portrety oraz obrazy ołtarzowe, m.in. "Madonnę Sykstyńską". Zmarł 6 kwietnia 1520 roku na febrę.
  • Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy epoki dojrzałego renesansu.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 12.18

IAR/zch/wmkor

Polecane