Agata Młynarska o Wojciechu Młynarskim: jako podmiot liryczny stawał się kobietą

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
 • "Młody człowieku, skąd pan tyle rzeczy wie o kobiecie?" – zapytała Wojciecha Młynarskiego Kalina Jędrusik. –  "Jedynie z wyobraźni…" – odpowiedział najwybitniejszy bodaj w polskiej historii tekściarz.
 • Twórczość Młynarskiego zapełniają wyraziste, sugestywne bohaterki: panna Krysia z turnusu trzeciego, prześliczna wiolonczelistka czy też Mariola, w której temacie nie ma jasności. No i oczywiście jest jeszcze panna Hela, co ślicznym oczkiem strzela.
 • O historię tekstów poety zapytaliśmy Joannę Kurowską i Katarzynę Żak. Z kolei o domu pełnym kobiet opowiedziała córka, Agata Młynarska.

Wojciech Młynarski to autor ponad 2 tys. tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych. Od ponad 50 lat mają swoją wierną publiczność. Był wykonawcą niezwykle popularnych piosenek, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. słynnych "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje". Jego teksty śpiewali również najlepsi polscy wokaliści – Ewa Bem ("Moje serce to jest muzyk"), Edyta Geppert ("Och życie, kocham cię nad życie"), Michał Bajor ("Moja miłość największa"), Maryla Rodowicz ("Fruwa twoja marynara"), Kalina Jędrusik ("Z kim tak ci będzie źle jak ze mną") oraz Skaldowie ("Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał").

Spotkanie z Wojciechem Młynarskim

– Śpiewać Młynarskiego to jest wielkie wyróżnienie i szczęście, dar od losu – podkreśliła w Trójce aktorka Katarzyna Żak. – Moje spotkanie z Wojciechem Młynarskim było oczywiście przypadkiem, jak większość rzeczy w życiu. Gdy byłam młodą aktorką, wzięłam udział w przeglądzie piosenki aktorskiej i nawet doszłam do finału. Wybrałam trzy piosenki i pamiętam, że nie zdobyłam żadnej nagrody, a główną wygraną był maluch. Zdobyłam za to wyróżnienie, a była nim roczna opieka artystyczna Wojciecha Młynarskiego. Spotykaliśmy się co jakiś czas, a owocem tej współpracy był recital "Młynarski Jazz", który śpiewałam na małej scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Po kilku latach została wydana z tego recitalu płyta. Teraz z perspektywy lat wiem, że wygrałam nagrodę nieprzekładalną na żadnego malucha – przyznała w rozmowie. 

Najczęściej czytane

Joanna Kurowska o Wojciechu Młynarskim: jeśli on wie tyle o kobietach, to ja nie mogę się nawet odezwać

– "12 godzin z życia kobiety" oraz "Polska miłość" to dwie sztandarowe piosenki, w których zawarte jest wszystko. Opisują całe uciemiężenie kobiety, 12 godzin, które tak się jej ciągną...   mówiła Joanna Kurowska.  U Młynarskiego na naszych oczach działa się metafizyka. Dobry tekst polega na tym, że jak go czytam, to myślę: "przecież ja bym na to nie wpadła". Jego teksty były tak dobre i tak proste. Wiedza Młynarskiego o kobietach była przerażająca. Myślałam sobie, że jeśli on wie tyle o kobietach, to ja nie mogę się nawet odezwać  powiedziała aktorka w audycji "W antrakcie". 

Posłuchaj

51:13
Twórczość Młynarskiego i jej sugestywne bohaterki (W antrakcie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Agata Młynarska o Wojciechu Młynarskim: jako podmiot liryczny stawał się kobietą

– Nie wiem, skąd tata wiedział tyle o kobietach. Bardziej interesuje mnie, jak to jest, że jako podmiot liryczny stawał się kobietą. To jest dużo trudniejsze. Starał się pisać tak, jak myśli kobieta. O nas dużo mogą wiedzieć twórcy, malarze i pisarze. Ale stać się kobietą, otworzyć fragment jej mózgu i tożsamości, to już wyższa szkoła jazdy. On opisywał dokładnie to, co kobieta czuje – zaznaczyła Agata Młynarska. 


Wojciech Młynarski:

 • Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie.
 • W 1963 roku jako absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim  po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego"  postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem.
 • Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.
 • "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Nie ma jak u mamy", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje"  to tylko niektóre z najbardziej rozpoznawalnych utworów jego autorstwa. 
 • Młynarski przyznawał, że poprzez swoją twórczość próbował oderwać rodaków od szarej rzeczywistości realnego socjalizmu. – Starałem się sprawić, by mój odbiorca uśmiechnął się, zaczął myśleć niezależnie i przez chwilę miał świadomość, że socjalizm po prostu nas nie dotyczy – deklarował w 2008 roku.

Wojciech Młynarski w serwisie specjalnym Polskiego Radia >>> ZOBACZ <<<***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 9.03.2024
Godziny emisji: 15.07

zch

Polecane