Po alkoholu za kierownicą? Pijanym kierowcom grozi konfiskata samochodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po alkoholu za kierownicą? Pijanym kierowcom grozi konfiskata samochodu
Nowe przepisy dotkliwie będą karać nietrzeźwych kierowców. Jak zapowiadają władze, regulacje pozwolą na konfiskatę samochodu m.in. w przypadku, gdy kierowca będzie prowadził pojazd, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwiFoto: Shutterstock

W czwartek wejdą w życie przepisy, które umożliwią konfiskatę samochodów kierowcom, którzy prowadząc, mieli we krwi ponad półtora promila alkoholu. Nowe przepisy mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Tylko w ubiegłym roku kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu spowodowali ponad 1300 wypadków, w których zginęło 212 osób.

  • Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha mówi, że obowiązujące aktualnie przepisy nie są doskonałe, dlatego konieczna jest nowelizacja.
  • Jak zapowiadają władze, nowe regulacje pozwolą na konfiskatę samochodu m.in. w przypadku, gdy kierowca będzie prowadził pojazd, mając co najmniej półtora promila alkoholu we krwi. 
  • Jeśli pojazd nie stanowi wyłącznej własności sprawcy, orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu. Restrykcyjne rozwiązania, przyjęte przez poprzednie władze, wchodzą w życie w czwartek 14 marca.

Zgodnie z nowymi przepisami od przyszłego czwartku samochód straci każdy kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila alkoholu we krwi. Konfiskata obejmie także auta w leasingu lub wynajmie.

Tymczasowe przejęcie pojazdu i pełna konfiskata

Pierwszym krokiem będzie tymczasowe przejęcie pojazdu przez policję na siedem dni. Później prokurator zabezpieczy samochód. Ostatni krok powinien należeć do sądu, który orzeknie konfiskatę auta. Nowe rozwiązania wejdą w życie pomimo braku przepisów wykonawczych. Szczegóły sprawdził Jakub Witkowski:

Posłuchaj

3:52
Przepisy, które umożliwią konfiskatę auta kierowcom pojazdów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Co jeśli samochód jest własnością wspólną?

Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością zatrzymanego kierowcy, a na przykład współwłasnością męża czy żony, sąd nie orzeka przepadku samochodu, bo powinien on służyć też drugiej osobie. Wówczas tylko orzeka przepadek równowartości tego pojazdu. Co za tym idzie, w zależności od wartości pojazdu kara będzie niższa lub wyższa  bo wynosząca równowartość samochodu.

Statystyki związane z wypadkami z udziałem pijanych kierowców na polskich drogach.Statystyki związane z wypadkami z udziałem pijanych kierowców na polskich drogach / Maciej Zieliński/PAP

Czytaj także:

Zdaniem części prawników konfiskata auta może być prawnie wątpliwa. Skala przestępstwa może uniemożliwiać wykorzystanie ponadstandardowych środków. Konfiskaty aut na zachodzie jednak od lat obowiązują  o czym mówiła Katarzyna Stankiewicz, adwokat.

Posłuchaj

7:58
Konfiskaty aut - co na ten temat sądzą prawnicy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jazda po alkoholu

Według danych Komendy Głównej Policji przez pierwszych sześć miesięcy 2023 roku zatrzymano ponad 47 tys. nietrzeźwych kierujących. W analogicznym okresie w 2022 roku było podobnie. Warto wyobrazić sobie, że policja średnio każdego dnia zatrzymuje 156 nietrzeźwych kierujących, a to może być równowartość potencjalnych 156 zdarzeń w ruchu drogowym.

Czym charakteryzuje się obecność alkoholu w organizmie? Co w przypadku kaca? Wtedy też nie należy wsiadać za kółko. 

Zawroty głowy, nudności, ból głowy, poczucie winy, odwodnienie - to tylko niektóre z efektów obecności alkoholu w organizmie Zawroty głowy, nudności, ból głowy, odwodnienie, poczucie winy 

Nowe przepisy  co oznaczają? 

  • Konfiskata pojazdu lub przepadek jego równowartości nastąpi w kilku przypadkach, tzn. kiedy kierowca będzie miał przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, dopuści się recydywy albo spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca zdarzenia.
  • Jeżeli samochód nie będzie należał do sprawcy, to karą będzie dotkliwa grzywna.
  • To oznacza, że jeśli ktoś będzie jechał samochodem o wartości 200 tys. zł, będzie musiał zapłacić właśnie taką kwotę.
  • W ubiegłym roku kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali ponad 1300 wypadków, w których zginęło 212 osób.

  

Kierowco, czy to Cię tłumaczy? / Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Gościni: Katarzyna Stankiewicz (adwokat)
Data emisji: 12.03.2024
Godziny emisji: 7.50, 8.15

IAR/zch/mpkor

Polecane