"Kobiety kolei" - wystawa fotograficzna w warszawskiej Stacji Muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kobiety kolei" - wystawa fotograficzna w warszawskiej Stacji Muzeum
W Stacji Muzeum od 8 marca można oglądać wystawę "Kobiety kolei"Foto: PAP/Piotr Nowak

Początki kolei datujemy na pierwszą połowę XIX wieku. Praktycznie od tego momentu w tym przemyśle pracowały kobiety, których rola zmieniała się wraz z upływem lat. Ich pracy hołd składa wystawa fotograficzna "Kobiety kolei", którą od 8 marca można oglądać w Stacji Muzeum.

  • Od 8 marca w Stacji Muzeum w Warszawie można oglądać wystawę "Kobiety kolei".
  • Na ekspozycję składają się fotografie prezentujące pracę kobiet w kolejnictwie.
  • Jak wyjaśnia w radiowej Trójce kurator wystawy, Michał Fludziński, kobiety miały ogromny wpływ na rozwój kolei.

Kobiety w kolejnictwie. Jakie były początki?

Choć dziś kobiety kierujące pociągiem nikogo nie dziwią, na początku wykonywały one zupełnie inne zadania. Pierwsze wiązało się z obsługą garderoby. - Był to rodzaj saloniku, z którego możemy przejść do miejsca, w którym wolimy być sami. W tym saloniku można było naprawić garderobę, odpocząć czy poprawić fryzurę, bo nie wypadało tego robić publicznie. Tam początkowo zatrudniano kobiety do pomocy - opowiada Michał Fludziński, kurator wystawy.

Należy dodać, że bez kobiet kolejnictwo mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. - Urządzenie, które pozwala nam bezpiecznie przejeżdżać przez tory, wymyśliła kobieta. Była to pani Mary Riggin, która w 1890 roku wynalazła urządzenie, które było pradziadkiem dzisiejszego szlabanu - mówi gość radiowej Trójki. - To niewiele się od siebie różniło. Patent można znaleźć w internecie i zobaczyć, jak to wyglądało. Można jednak powiedzieć, że bezpieczeństwo na kolei wymyśliły kobiety - dodaje rozmówca Justyny Grabarz.

Tymczasowa ekspansja kobiet w kolei nastąpiła również podczas I wojny światowej. Na front nie powoływano tych mężczyzn, bez których ruch pociągów nie mógł się odbywać. Natomiast obowiązki tych, bez których kolej mogła się obejść, zajęły panie. Sytuacja wróciła do pierwotnego stanu wraz z końcem działań wojennych. W Polsce pojawiło się wówczas miejsce zwane: Misja Dworcowa - "Opieka nad podróżującą samotną kobietą". Pracował tam wyłącznie żeński personel; kobiety mogły tam bezpiecznie czekać na pociąg.

Najczęściej czytane:

"Kobiety kolei" w Galerii Wagon

Wystawę można oglądać od 8 marca do czerwca w Galerii Wagon. Nazwa obiektu nie jest przypadkowa. Jak wyjaśnia Michał Fludziński, nazwana w ten sposób przestrzeń wystawiennicza była pierwotnie korytarzem dawnego wejścia do restauracji dworcowej. - On był bardzo nijaki, z lat 50., nie przyciągał uwagi. Nasz zaprzyjaźniony architekt zaprojektował wnętrze, które wygląda jak wnętrze wagonu. Jest bardzo ascetyczne w formie, ale daje to możliwość bardzo ekspresyjnej prezentacji wystaw - tłumaczy gość radiowej Trójki.

Na ekspozycji można zobaczyć zdjęcia z różnych okresów kolejnictwa. Składają się na nią archiwalne fotografie ze zbiorów Stacji Muzeum oraz współczesne zdjęcia pracownic spółek kolejowych, takich jak Koleje Mazowieckie, Wars, Szybka Kolej Miejska czy Polregio.


Posłuchaj

7:55
"Kobiety kolei" - wystawa fotograficzna w warszawskiej Stacji Muzeum (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadziła: Justyna Grabarz
Gość: Michał Fludziński (kurator wystawy "Kobiety kolei")
Data emisji: 8.03.2024
Godzina emisji: 10.14

qch/wmkor

Polecane