Poznaj Mikołaja Kopernika na interaktywnej wystawie w obserwatorium astronomicznym w Olsztynie
2024-03-06, 13:03 | aktualizacja 2024-03-06, 14:03
W jaki sposób Mikołaj Kopernik dokonał swoich genialnych odkryć? Z czego zasłynął i jak został zapamiętany? Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie zaprasza na interaktywną wystawę zatytułowaną "Doświadczalnia Kopernika". O tym, jak wygląda i co można na niej znaleźć, w Trójce opowiedziała Kinga Grabowska.
- Wystawa "Doświadczalnia Kopernika" pozwoli odwiedzającym zrozumieć, na czym polegała zapoczątkowana przez słynnego uczonego zmiana w postrzeganiu wszechświata.
- – To nie są łatwe tematy, ale prezentujemy je w atrakcyjny, interaktywny sposób. Sala jest bardzo kameralna, ponieważ cały czas będzie obecny astronom, odwiedzający będą z nim mogli porozmawiać – powiedział pomysłodawca i kurator wydarzenia, astronom dr Ernest Świerczyński.
- – Mamy nadzieję, że nasza "Doświadczalnia" udowodni odwiedzającym, że choć matematyka jest trudną dziedziną, to po rozłożeniu jej na prostsze elementy da się ją zrozumieć – podkreślają twórcy.
W "Doświadczalni" znajdzie się m.in. urządzenie, które za pomocą laserów pozwala śledzić wędrówkę Słońca w dowolnym miejscu na Ziemi, czy układ kół zębatych pokazujących Układ Słoneczny. To jednak nie wszystko. Odwiedzający mogą się zapoznać z projekcją 3D i wahadłem z laserem.
Interaktywna "doświadczalnia"
Niektóre z urządzeń zostały wykorzystane na tego typu wystawie po raz pierwszy w kraju. – Mamy nadzieję, że nasza "Doświadczalnia" udowodni odwiedzającym, że choć matematyka jest trudną dziedziną, to po rozłożeniu jej na prostsze elementy da się ją zrozumieć. Bo Kopernik przy pomocy matematyki dochodził do swoich ustaleń – przyznał dr Ernest Świerczyński, pomysłodawca i kurator wystawy.
- Kto się boi "obrotów sfer niebieskich"? Zakazany traktat Kopernika
- "Astronomia i księgi". Kurator: "De revolutionibus" Kopernika to dzieło matematyczne
Olsztyn otwarty na Kopernika
Atrakcje przygotowane w ramach "Doświadczalni Kopernika" są przeznaczone dla dzieci powyżej dziesięciu lat. Ze względów lokalowych jednorazowo może ją odwiedzać dziesięć osób. Zorganizowanie w olsztyńskim obserwatorium "Doświadczalni Kopernika" nie jest przypadkowe – genialny astronom większą część swojego życia spędził na Warmii, tu opracował "De revolutionibus", w samym Olsztynie (wówczas Allenstein) Kopernik mieszkał przez 5 lat.
Posłuchaj
Mikołaj Kopernik
- Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku. Był astronomem, kanonikiem, prawnikiem, matematykiem, lekarzem i ekonomistą. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata.
- Przyszedł na świat w Toruniu. Był synem kupca Mikołaja i jego żony Barbary pochodzącej z rodu Watzenrode. Jego wujem był biskup warmiński Łukasz Watzenrode. Dzięki jego protekcji i finansowemu wsparciu młody Mikołaj mógł rozpocząć studia w Akademii Krakowskiej, a następnie kontynuować je na najlepszych europejskich uczelniach.
- Po powrocie ze studiów osiadł w Lidzbarku Warmińskim i został sekretarzem swojego wuja oraz kanonikiem kapituły warmińskiej. Nie był jednak wyświęconym kapłanem. Po kilku latach przeniósł się do Fromborka, gdzie oddał się pracy naukowej, ale nie tylko.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Kinga Grabowska
Data emisji: 5.03.2024
Godzina emisji: 10.42
IAR/PAP/zch/wmkor