Odblokowanie pieniędzy z KPO. Kobosko: mamy coraz mniej czasu na ich wydanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Dla koalicji kluczem było odblokowanie KPO i to robiliśmy od pierwszych dni po wyborach, bo Polska nie ma czasu na wykorzystanie tych pieniędzy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.

Bruksela zatwierdziła odblokowanie Polsce pieniędzy z KPO i funduszu spójności. Decyzja, którą zapowiedziała w piątek w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, dziś ostatecznie została zatwierdzona. 

Z odblokowanych dziś pieniędzy w ramach KPO zrealizowany ma być między innymi program "Czyste Powietrze" przewidujący dopłaty do wymiany starych pieców, ale także na przykład sfinansowana ma być modernizacja kolei. W sumie w tym roku Warszawa chce otrzymać 23 mld euro. Na całą 60-miliardową pulę z KPO składają się bezzwrotne dotacje w wysokości ponad 25 mld euro oraz 34,5 mld euro tanich pożyczek. Te pieniądze Polska musi wydać do 2026 roku, więc jest to sprawa pilna.

Kobosko: Polska nie ma czasu na wykorzystanie pieniędzy z KPO

- Dla nas, dla Koalicji (15 października - red.) kluczem było odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, i to robiliśmy od pierwszego dnia, praktycznie dzień po wyborach 15 października, bo Polska nie ma czasu na wykorzystanie tych pieniędzy. To jest 60 mld euro - podkreślił poseł Polski 2050. 

Odpowiadając na pytanie o czas, który pozostał Polsce do dysponowania środkami, Kobosko stwierdził, że to poprzedni rząd przyczynił się do opóźniania wypłaty środków z KPO. - Prawie dwa lata zwłoki w wyniku działań rządu Prawa i Sprawiedliwości i mamy prawie dwa lata "w plecy". Dzisiaj my gonimy czas. Rząd zapowiadał pewne zmiany i rewizje, które też musi pokazać w Brukseli i uzyskać akceptację, żeby zmienić pewne elementy, czyli poszczególne projekty KPO - dodał. 

Zaznaczył, że Polska "może się nie wyrobić". - Nie jest wykluczone, że się wyrobimy. Ale może dojść do zmiany priorytetów, jeśli chodzi o niektóre projekty - podkreślił wiceprzewodniczący Polska 2050. 

Posłuchaj

14:53
Michał Kobosko (Polska 2050) o KPO (PR3/Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycjiSalon polityczny Trójki
ProwadziłaBeata Michniewicz
Gość: Michał Kobosko (Polska 2050)
Data emisji: 01.03.2024
Godzina emisji: 08.45

trójka/as

Polecane