Opaska monitorująca stan emocjonalny. Czy to przełom w profilaktyce zdrowia psychicznego?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Opaska monitorująca stan emocjonalny. Czy to przełom w profilaktyce zdrowia psychicznego?
Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej i medycy opracowali opaskę na nadgarstek wraz z aplikacją do monitorowania stanu emocjonalnego. Urządzenie ma pomagać w dbaniu o zdrowie psychiczne, być narzędziem profilaktyki oraz wspomagania nauki czy efektywności osobistej.Foto: Shutterstock

Na Politechnice Warszawskiej powstała opaska monitorująca stan emocjonalny. Tak jak opaski fitness pomagają dbać o kondycję fizyczną, tak te opaski będą się skupiać na badaniu dobrostanu psychicznego. Jak wygląda urządzenie i na czym polega jego działanie?

 • Inżynierowie z Politechniki Warszawskie przy współpracy z medykami opracowali opaskę na nadgarstek wraz z aplikacją do monitorowania stanu emocjonalnego.
 • Urządzenie ma pomagać w dbaniu o zdrowie psychiczne, być narzędziem profilaktyki oraz wspomagania nauki czy efektywności osobistej.
 • Jak informują pomysłodawcy, opaska śledzi biomarkery emocjonalne, a następnie przekazuje dane do aplikacji.

Na Politechnice Warszawskiej powstała opaska monitorująca stan emocjonalny. Zakres jej działania skupia się na badaniu dobrostanu psychicznego.

– Naszym celem jest wczesne wykrywanie sygnałów mogących sugerować występowanie epizodów depresyjnych czy ataków paniki. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu m.in. intensywności i częstości występowania lęków, stresu oraz czasu powrotu do normalnego stanu – wyjaśnia cytowany na stronie Politechniki Piotr Stajura, pomysłodawca projektu.

W trosce o zdrowie psychiczne

Stały monitoring, a nie chwilowe badanie, to także niezastąpione informacje dla lekarzy innych specjalności, którzy często są pierwszym kontaktem z pacjentem i niejednokrotnie mają do czynienia z objawami psychosomatycznymi. Takie rozwiązanie pozwoli więc skrócić kolejki i skupić się na pacjentach wymagających wsparcia danego specjalisty.

Najczęściej czytane

"Skupiamy się na pierwszych objawach"

  Rozmawiamy ze środowiskiem lekarskim i psychiatrami, zaangażowanymi w leczenie pacjentów dotkniętych zaburzeniami. Przyświeca nam także chęć zadbania i dobrostan rodziny, znajomych i społeczeństwa. Myślimy tu głównie o profilaktyce. Większość zaburzeń takich jak depresja czy stany lękowe, raczej nie powstaje z dnia na dzień. Chcemy skupić się na pierwszych objawach tak, by dało się uniknąć farmakoterapii i możliwie jak najprędzej pomóc dotkniętym chorobom   zaznaczył  Piotr Stajura podczas rozmowy w Programie 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

10:34
Opaska monitorująca stan emocjonalny. Czy to przełom w profilaktyce zdrowia psychicznego? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pomoc w walce z depresją

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, opartych na badaniach przekrojowych, 0,3 procent dzieci w wieku przedszkolnym zmaga się z depresją. Problem dotyczy 2 proc. dzieci w szkole podstawowej i 4-8 procent dzieci w wieku 13-18 lat. WHO wskazuje, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Gdzie szukać pomocy?

 • 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 15 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
 • 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
 • 800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
 • 800 121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
 • 22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: Piotr Stajura (pomysłodawca projektu, Politechnika Warszawska)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 10.39

mat.pras./zch

Polecane