Dzięki coraz większej świadomości i wiedzy – czym jest depresja, mamy większe możliwości leczenia. Ale pamiętajmy o uważności – to ona powoduje, że mamy szansę pomóc sobie i innym. Wspieraj, nie oceniaj. 💪#ŚwiatowyDzieńWalkizDepresją pic.twitter.com/eFLiK31kTf
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 24, 2024
Opaska monitorująca stan emocjonalny. Czy to przełom w profilaktyce zdrowia psychicznego?
2024-02-28, 14:02 | aktualizacja 2024-02-28, 14:02
Na Politechnice Warszawskiej powstała opaska monitorująca stan emocjonalny. Tak jak opaski fitness pomagają dbać o kondycję fizyczną, tak te opaski będą się skupiać na badaniu dobrostanu psychicznego. Jak wygląda urządzenie i na czym polega jego działanie?
- Inżynierowie z Politechniki Warszawskie przy współpracy z medykami opracowali opaskę na nadgarstek wraz z aplikacją do monitorowania stanu emocjonalnego.
- Urządzenie ma pomagać w dbaniu o zdrowie psychiczne, być narzędziem profilaktyki oraz wspomagania nauki czy efektywności osobistej.
- Jak informują pomysłodawcy, opaska śledzi biomarkery emocjonalne, a następnie przekazuje dane do aplikacji.
Na Politechnice Warszawskiej powstała opaska monitorująca stan emocjonalny. Zakres jej działania skupia się na badaniu dobrostanu psychicznego.
– Naszym celem jest wczesne wykrywanie sygnałów mogących sugerować występowanie epizodów depresyjnych czy ataków paniki. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu m.in. intensywności i częstości występowania lęków, stresu oraz czasu powrotu do normalnego stanu – wyjaśnia cytowany na stronie Politechniki Piotr Stajura, pomysłodawca projektu.
W trosce o zdrowie psychiczne
Stały monitoring, a nie chwilowe badanie, to także niezastąpione informacje dla lekarzy innych specjalności, którzy często są pierwszym kontaktem z pacjentem i niejednokrotnie mają do czynienia z objawami psychosomatycznymi. Takie rozwiązanie pozwoli więc skrócić kolejki i skupić się na pacjentach wymagających wsparcia danego specjalisty.
- "Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu
- Pokolenie Z - młodzi wrażliwcy i Wielkie Nieprawdy
"Skupiamy się na pierwszych objawach"
– Rozmawiamy ze środowiskiem lekarskim i psychiatrami, zaangażowanymi w leczenie pacjentów dotkniętych zaburzeniami. Przyświeca nam także chęć zadbania i dobrostan rodziny, znajomych i społeczeństwa. Myślimy tu głównie o profilaktyce. Większość zaburzeń takich jak depresja czy stany lękowe, raczej nie powstaje z dnia na dzień. Chcemy skupić się na pierwszych objawach tak, by dało się uniknąć farmakoterapii i możliwie jak najprędzej pomóc dotkniętym chorobom – zaznaczył Piotr Stajura podczas rozmowy w Programie 3 Polskiego Radia.
Depresja w podeszłym wieku. Bądźmy uważni na seniorów. 👵❤️👴🏻 #ŚwiatowyDzieńWalkizDepresją pic.twitter.com/FUZFeJLGUw
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 24, 2024
Posłuchaj
Pomoc w walce z depresją
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, opartych na badaniach przekrojowych, 0,3 procent dzieci w wieku przedszkolnym zmaga się z depresją. Problem dotyczy 2 proc. dzieci w szkole podstawowej i 4-8 procent dzieci w wieku 13-18 lat. WHO wskazuje, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Gdzie szukać pomocy?
- 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 15 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
- 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
- 800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
- 800 121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
- 22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Piotr Stajura (pomysłodawca projektu, Politechnika Warszawska)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 10.39
mat.pras./zch