Inteligentne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Jakie są podstawy dobrze zaprojektowanego osiedla?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inteligentne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Jakie są podstawy dobrze zaprojektowanego osiedla?
Osiedla projektowane są coraz częściej z myślą o zysku aniżeli dobru mieszkańców. Czy jest możliwość przełamania tego trendu?Foto: Shutterstock

Beton, małe odległości od okien i dostęp do światła słonecznego często przez dwie-trzy godziny w ciągu dnia – najnowsze osiedla projektowane są coraz bardziej z myślą o zysku aniżeli dobru mieszkańców. Czy jest możliwość przełamania tego trendu? Jakie są podstawy dobrze zaprojektowanego osiedla?

  • Według Księgi Rekordów Guinnessa najmniejsze na świecie mieszkanie powstało w Chinach i zajmuje 3 mkw.
  • Zgodnie z obecnymi przepisami minimalna powierzchnia mieszkania to 25 mkw. Na rynku znajdziemy jednak o wiele mniejsze obiekty, zwane mikrokawalerkami.
  • Dla wielu osób takie "mieszkania" to przejaw patodeweloperki, a nowsze osiedla projektowane są coraz częściej z myślą o zysku aniżeli dobru mieszkańców.

Beton, małe odległości od okien i dostęp do światła słonecznego często przez dwie-trzy godziny w ciągu dnia. Tak niestety wyglądają niektóre nowo powstające osiedla mieszkalne. Jak powinno wyglądać to idealne?

– Idealne osiedla to takie, gdzie cały ruch kołowy odbywa się na zewnątrz, a w środku, pośród zieleni i starodrzewu, stoją budynki. Elementem osiedla powinno być także przedszkole i sklep, do którego wszyscy mają nie dalej jak 200 m. O tym mówią właśnie współczynniki urbanistyczne, które określają nasze potrzeby – wyliczał w Trójce Piotr Grzegorczyk, architekt i urbanista ze Stowarzyszenia Razem dla Wawra.

Najczęściej czytane

Coraz mniejsze mieszkania 

Zgodnie z przepisami z 2018 roku, minimalna powierzchnia mieszkania to 25 mkw. Mikrokawalerka, która spełni ten wymóg, jak również inne zapisy ds. przeciwpożarowych i wentylacji, jest więc jak najbardziej zgodna z prawem. Problemem są natomiast obiekty, w których na mikroskopijnej powierzchni deweloper upycha kuchnię, salon i łazienkę – mówimy wówczas o patokawalerkach. Tych wciąż nie brakuje na rynku. Ze względu na dogodną cenę przyciągają chętnych, którzy marzą o własnym kącie.


Posłuchaj

10:51
Inteligentne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Jakie są podstawy dobrze zaprojektowanego osiedla? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Mieszkańcy Warszawy są zadowoleni z życia w mieście

  • Większość mieszkańców Warszawy jest zadowolona z życia w swoim mieście (85 proc.) oraz swojej dzielnicy (85 proc.). Najbardziej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy są mieszkańcy Mokotowa (93 proc.), a najmniej – mieszkańcy Pragi-Północ (84 proc.) - wynika z czwartej fali Barometru Warszawskiego w 2023 roku.
  • Barometr Warszawski to badanie, które służy do monitorowania opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w stolicy. Wyniki co roku pokazują, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu, służb, i czy są zadowoleni z usług i oferty miasta. 
  • Swoje warunki mieszkaniowe badani oceniają jako bardzo lub raczej dobre (91 proc.). Najbliższa okolica miejsca zamieszkania warszawiaków jest postrzegana przez 92 proc. mieszkańców jako bezpieczna i spokojna. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Warszawie, w głównej mierze należy zainwestować w lepsze oświetlenie ulic i parkingów. Wskazuje na to aż 70 proc. badanych. Dodatkowo, 59 proc. chciałoby zwiększenia liczby patroli policji.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Piotr Grzegorczyk (architekt i urbanista, Stowarzyszenie Razem dla Wawra)
Data emisji: 28.02.2024
Godziny emisji: 7.09, 7.19

IAR/zch/mpkor

Polecane