Jak odzyskać radość z życia i pracy? Posłuchaj rozmowy z psychologiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak odzyskać radość z życia i pracy? Posłuchaj rozmowy z psychologiem
Jeżeli odpoczynek nic nie daje, to już jest bardzo poważnie, bo to oznacza, że powinniśmy zacząć obserwować siebie pod kątem trzech objawów, czyli wyczerpania psychofizycznego, braku nadziei na przyszłość i depersonalizacji ludzi wokół, czyli widzenia ich jako takiej szarej masy, która nas irytuje. To są trzy filary wypalenia zawodowego – wyjaśniaFoto: shutterstock/Ground Picture

– Jeden na czterech Polaków jest wypalony zawodowo i to jest ogromny problem, a kolejne 25 procent jest na dobrej drodze do wypalenia, czyli mamy tak naprawdę połowę pracowników, którzy w tej chwili są przeciążeni swoją pracą – mówi dr Beata Ryba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.

  • Wypalenie zawodowe, przepracowanie, przemęczenie. Dlaczego zmagamy się z nimi?
  • Presja, przymus i brak pozytywnego oceniania, czyli co nam szkodzi.
  • Jak odpoczywać? Dlaczego tego nie umiemy?
  • Joga, mindfulness i wellbeing. Dlaczego te programy dla pracowników są nieskuteczne?

Jak dodaje psycholog, jednym z sposobów walki z tą sytuacją mógłby być czterodniowy dzień pracy, który, jak pokazują badania, przynosi dobre rezultaty. – To sprawia, że efektywność wzrasta, bo my w te cztery dni jesteśmy w stanie zrobić to, co robiliśmy w pięć, a mamy trzy dni po to, żeby wypocząć. To jest jedna z możliwości – mówi dr Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.

Praca, praca, praca…

Dlaczego tak wielu naszych rodaków ma problemy z wypaleniem zawodowym? – Jesteśmy na pewno przeciążeni pracą i to jest fakt. Polacy o dziwo szanują weekend, tylko kilka procent pracuje w weekend, natomiast jednocześnie po prostu pracują bardzo dużo. Są jednym z najbardziej pracujących zawodowo narodów Europy. Poza tym stres i brak kultury organizacji. Tym, co nas wyczerpuje, jest również np. mobbing. To także presja, brak miejsca na błędy i twarde wyciąganie konsekwencji – wylicza rozmówczyni Piotra Firana, dodając, że bardzo często brakuje pozytywnej informacji zwrotnej typu "dobra robota, dobrze to zrobiłeś".

Podobnie jak w szkole, czujemy się wciąż oceniani i większość rzeczy robimy pod przymusem. Wciąż także brakuje postrzegania błędów, pomyłek i porażek, jako niezbędnego elementu nauki. – Także w pracy powinniśmy mieć przestrzeń na pewne potknięcia – zauważa psycholożka.

Kiedy zmęczenie powinno nas niepokoić?

Wracając do domu po całym dniu wypełnionym pracą i obowiązkami domowymi każdy z nas ma prawo czuć się zmęczony. Jak się jednak okazuje, zmęczenie zmęczeniu nierówne. Co powinno nas niepokoić? – Jeżeli odpoczynek nic nie daje, to już jest bardzo poważnie, bo to oznacza, że powinniśmy zacząć obserwować siebie pod kątem trzech objawów, czyli wyczerpania psychofizycznego, braku nadziei na przyszłość i depersonalizacji ludzi wokół, czyli widzenia ich jako takiej szarej masy, która nas irytuje. To są trzy filary wypalenia zawodowego – wyjaśnia dr Beata Rajba.

Przeczytaj także:

Dbając o samopoczucie, warto pamiętać o zatrzymaniu się w ciągu dnia, pooddychaniu, sprawdzeniu jak czuje się nasze ciało. Możemy to zrobić nawet w pracy przy biurku. Trzeba mieć świadomość, że gdy będzie spadać nam poziom stresu związany z pracą, mogą się pojawić różne objawy, np. bóle głowy. – Wielu z nas próbuje sobie podbić ten poziom stresu awanturami w domu. Nie róbmy tego. Dajmy sobie czas na spanie. Dajmy sobie czas na to, żeby zrobić to, czego potrzebujemy, czyli przede wszystkim dbanie o siebie i szukanie takiego sposobu na odreagowanie – apeluje gość Trójki. 


Posłuchaj

7:40
Przemęczenie, wypalenie zawodowe i nieumiejętność odpoczynku, jak z nimi walczyć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wellbeing i joga w pracy nie pomagają?

Po zbadaniu 46 tys. osób, które pracują w 233 brytyjskich firmach, okazało się, że różne oferowane przez te przedsiębiorstwa programy wellbeingowe nie przekładają się na większe zadowolenie tych osób z ich sytuacji życiowej czy zawodowej. Jak się okazuje, wellbeing wciąż może być przydatny, ale trzeba go stworzyć na nowo. – Każdy z pracowników jest inny i ma inne potrzeby, a co za tym idzie wie, co najlepiej będzie dla niego najkorzystniejsze, co najlepiej go relaksuje. Nie może mieć miejsca sytuacja, że wszyscy pracownicy muszą iść na mindfulness, jogę czy medytację – wyjaśnia dr William Fleming z World Bank Research Centre na Uniwersytecie Oksfordzkiego. 


Posłuchaj

4:04
Zajęcia z mindfulness i jogi dla pracowników są nieskuteczne? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czas wolny najlepszym benefitem?

Ważna jest oczywiście kwestia satysfakcjonującego wynagrodzenia, ale równie istotne jest pokazanie w małych gestach pracownikowi, że docenia się jego pracę i szanuje ich czas. – Czas zyskał na wartości, stał się najbardziej pożądanym benefitem – opowiada psycholożka i trenerka biznesu z Wyższej Szkoły Biznesu w Chorzowie Beata Adamczyk-Nowak. – Badanie agencji Job House pokazuje, że 80 procent pracowników jako główny czynnik, który powoduje ich szczęście w pracy, to jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym – wyjaśnia.

Oficjalnie m.in. z tego powodu pracodawcy, szczególnie w branżach kreatywnych, rozważają czterodniowy tydzień pracy, ale to tylko jeden z elementów. – Ludzie zajęliby się swoimi pasjami, czytaniem książek, być może rozwojem osobistym, na pewno też rozwojem zawodowym – mówi Beata Adamczyk-Nowak. – A rozwój zawodowy przełoży się na zysk pracodawcy.  

Jak odpoczywać - LIVE z 18.08.2022/Wojciech Eichelberger

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Beata Rajba (psycholożka z Uniwersytetu Dolnośląskiego)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 27.02.2024
Godziny emisji: 6.45, 7.11 

gs/pr


Polecane