Wizyta szefowej KE w Polsce. Halicki: oczekujemy zielonego światła ws. KPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

12 marca zbiera się ECOFIN, ten poziom przedstawicieli rządów, ministrów finansów, który formalnie uruchamia i ocenia takie projekty jak KPO i zdolność do rozliczenia - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Halicki, eurodeputowany KO.

Wizytę w Warszawie składają przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, a szef belgijskiego rządu także z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród głównych tematów rozmów jest odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i tym samym odblokowanie także funduszy spójności z obecnego unijnego budżetu.

- Jestem dobrej myśli, jestem optymistą - powiedział Andrzej Halicki pytany o środki z KPO dla Polski, zaznaczając, że "cały ten proces techniczny musi trwać" i muszą być spełnione wszystkie procedury. 

Kamienie milowe KPO

- Formalnie rzecz biorąc, musimy spełnić wymogi, które polski rząd sam sobie w planie KPO wyznaczył jako warunki do spełnienia - przypomniał europoseł.

- Wśród tych kamieni milowych są także kwestie związane z reformą w systemie sprawiedliwości - dodał.

12 marca decyzja ws. KPO?

Pytany, czy wizyta szefowej KE w Warszawie przyniesie przełom ws. KPO, Halicki wskazał, że "oczekujemy takiego zielonego światła". 

Europoseł przypomniał, że 12 marca zbiera się ECOFIN.

- Ten poziom przedstawicieli rządów, ministrów finansów, który formalnie uruchamia i ocenia takie projekty jak KPO i zdolność do rozliczenia - powiedział gość Trójki. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:12
Andrzej Halicki o wizycie szefowej KE w Warszawie i KPO (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Gość: Andrzej Halicki (europoseł KO)
Data emisji: 23.02.2024
Godzina emisji: 8.45

fc/wmkor

Polecane