Jak wygląda zaćmienie Słońca na Marsie? NASA opublikowała zdjęcia [ZOBACZ]
2024-02-22, 12:02 | aktualizacja 2024-02-22, 18:02
Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała nagranie dokonane przy pomocy łazika Perseverance, które przedstawia zaćmienie Słońca na Marsie. Nagranie pokazuje zaćmienie w najwyższej jak dotąd rozdzielczości i z największą liczbą na sekundę klatek wideo.
- Nie było to zaćmienie całkowite, ale częściowe. Na tle tarczy słonecznej przeszedł Fobos - niewielki księżyc Marsa o kształcie podobnym do ziemniaka.
- Zaćmienie trwało nieco ponad 40 sekund. Opublikowany przez NASA film został nagrany przy pomocy nowoczesnej kamery.
- Obserwacje zaćmień na Marsie przyczyniają się do lepszego poznania właściwości minerałów znajdujących się w skorupie i płaszczu planety.
Film zarejestrowany przy pomocy łazika Perseverance to nie pierwsze nagrania zaćmienia Słońca na Marsie. W 2004 roku łaziki Spirit i Opportunity uzyskały sekwencję zdjęć, wykonanych w trakcie zaćmienia słońca. Najnowsze nagrania pokazują jednak zjawisko w zupełnie nowej odsłonie, z największą rozdzielczością i płynnością wideo.
Unikalne kolory zaćmienia
Dodatkowym czynnikiem, który czyni nagranie wyjątkowym, są uzyskane kolory. Nowoczesna kamera posiada filtr słoneczny, który działa porównywalnie do okularów i redukuje intensywność słonecznego blasku.
NASA's Perseverance Rover Sees Solar Eclipse on Mars/ NASA Jet Propulsion Laboratory
- Polka w NASA będzie badać pozaziemską materię. Pod mikroskopem próbki z Marsa i Księżyca
- Pradawne jezioro na Marsie potwierdzone. Odkrycie rozbudziło nadzieje naukowców
- Śmigłowiec-dron NASA kończy swoją misję. Ingenuity przez 3 lata pracował na Marsie
Dawka niezbędnych informacji
Obserwacja zaćmienia pomagają naukowcom w lepszym poznaniu orbity Fobosa, a nawet wnętrza Marsa. Gdy maleńki księżyc krąży wokół planety, jego grawitacja wywiera niewielkie siły pływowe na jej wnętrze. Ta z kolei deformuje skały w skorupie i płaszczu Marsa. Wykorzystując te dane, geofizycy mogą wykonać analizę zmian i poznać, jak bardzo giętkie jest wnętrze Marsa i jakie są własności minerałów znajdujących się w skorupie i płaszczu planety.
Perseverance Rover Zooms in on Ancient Mars River/ NASA Jet Propulsion Laboratory
Posłuchaj
By poznać Czerwoną Planetę
NASA poszukuje kolejnych kandydatów do zamieszkania na symulowanej powierzchni Marsa. Druga z trzech planowanych misji naziemnych CHAPEA ma ruszyć wiosną 2025 roku. Nabór ogłoszono na oficjalnej stronie NASA.
Do udziału w rocznym programie mogą się zgłaszać zdrowe, niepalące osoby w wieku 30-55 lat. Kandydaci – wyłącznie obywatele USA lub stali mieszkańcy tego kraju – powinni być gotowi na "przeżycie wyjątkowych przygód" związanych z udziałem w projekcie amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Przyszli członkowie załogi muszą odpowiadać kryteriom NASA dla kandydatów na astronautów. Powinni m.in. być specjalistami w dziedzinach, takich jak inżynieria, matematyka, fizyka, nauki biologiczne lub komputerowe, albo mieć doświadczenie wojskowe.
Simulated Mars Habitat in Houston - Take a quick tour!/ VideoFromSpace
Misja naziemna CHAPEA 2
Uczestnicy programu CHAPEA 2 będą mieli za zadanie m.in. prowadzić eksperymenty naukowe, uprawiać rośliny, wyruszać na symulowane spacery po powierzchni Marsa (także w rzeczywistości wirtualnej) i przestrzegać rygorystycznego programu ćwiczeń.
Jednym z elementów misji jest sprawdzenie, jak przyszli kolonizatorzy Czerwonej Planety mogą sobie radzić ze stresem. Dlatego mieszkańcy kolonii mogą się spodziewać wielu zaskakujących sprawdzianów. Czekają ich m.in. czasowe ograniczenia dot. żywności lub wody, awarie sprzętu, nadmierne obciążenie pracą oraz opóźnienia lub przerwy w komunikacji.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (popularyzator nauki)
Data emisji: 22.02.2024
Godziny emisji: 9.41
IAR/PAP/zch/wmkor