Latające taksówki – czy są przyszłością miejskiej komunikacji?
2024-02-21, 16:02 | aktualizacja 2024-02-21, 16:02
Czy latające taksówki staną się lekarstwem na korki paraliżujące ulice wielu dużych miast? Tego typu pojazdy już niebawem pojawią się w Paryżu i Dubaju. Aby mogły rozpowszechnić się także w Polsce, konieczna będzie zmiana obowiązującego prawa.
- Od 2026 roku Dubaj ma zamiar wprowadzić powszechną usługę latających taksówek.
- Podobne pojazdy będą testowane podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
- Aby latające taksówki mogły zawitać do polskich miast, potrzebna jest m.in. nowelizacja obowiązujących przepisów.
Dubaj jest jednym z miast, które są najbliżej wprowadzenia latających taksówek jako jednej z form miejskiej komunikacji. Tamtejszy urząd ds. transportu zapewnia, że będzie to bezpieczna i szybka alternatywa dla tradycyjnych pojazdów. Jest też już gotowy elektryczny wehikuł, który może pomieścić w sobie pilota i czterech pasażerów wraz z bagażem. Jest zasilany przegubowymi silnikami, pozwalającymi na pionowy start niczym helikopter, a następnie na lot taki sam, jak samolotem.
Amerykańska firma Joby Aviation podpisała właśnie z rządem Dubaju umowę na wyłączną obsługę taksówek powietrznych na terenie emiratu. Usługa ma zostać uruchomiona na początku 2026 roku.
Źródło: YouTube / Joby Aviation
Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje też niemiecki Velocopter. Jego latające taksówki mają być testowane już podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. – Dla ludzi to kompletnie nowe doświadczenie, jednak za kilka lat będą traktować takie taksówki jak normalny środek transportu – przekonuje w rozmowie z Associated Press przedstawiciel firmy Dirk Hoke.
Kiedy polecimy taksówką przez polskie miasta?
O tego typu transporcie coraz częściej mówi się także w Polsce. Do jego uruchomienia potrzebna jest jednak nie tylko przebudowa miejskiej infrastruktury, ale też zmiana prawa. Mamy już co prawda przepisy dla dronów, także pasażerskich, ale obsługiwanych z ziemi. Latające taksówki musiałyby natomiast podlegać przepisom przewidzianym dla załogowego lotnictwa.
– Prowadzone są prace nad odpowiednią zmianą rozporządzeń dotyczące klasyfikacji statków powietrznych, które wpisują do już powszechnej klasyfikacji tego typu urządzenia latające – mówi Dorota Openchowska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Internetowe aplikacje ułatwiają podróżowanie komunikacją miejską
- Czy transport publiczny to komunikacja przyszłości?
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 21.02.2024
Godziny emisji: 10.41
kc
wmkor