Sowie gody – co oznaczają głośne pohukiwania w lasach i parkach?
2024-02-21, 14:02 | aktualizacja 2024-02-21, 15:02
Zaczynają się właśnie sowie gody, podczas których można usłyszeć w lesie lub parku głośno pohukujące samce szukające partnerek. Na czym polega ten wyjątkowy dla ptaków czas? – O tym można przekonać się m.in. podczas akcji "Noc sów", która rozpocznie się na Lubelszczyźnie.
- W ostatnich tygodniach zimy rozpoczynają się sowie gody, czyli czas, w którym są one najbardziej aktywne.
- – Dzięki czemu, przechodząc nocą przez park lub las, można usłyszeć głośno pohukujące samce, które szukają partnerek. W ten sposób nawołują na swoje terytorium samice i jednocześnie odstraszają rywali ze swojego rewiru – wyjaśnił dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński.
- Nie wszystkie sowy klasycznie pohukują. Część samców wydaje bardziej krzykliwe, skrzeczące odgłosy, powtarzane sekwencjami. Co ciekawe, jeden z odgłosów pójdźki ma dźwięk zbliżony do miauczenia kota.
Sowy w warunkach naturalnych wysiadują zazwyczaj 3-4 jaja, z których – po około miesiącu – wykluwają się młode. U większości gatunków zarówno samiec, jak i samica biorą aktywny udział w ich wychowaniu. – Samiec często przynosi pożywienie do miejsc lęgowych, np. dziupli lub budek. Wspólnie bronią też młode przed drapieżnikami, m.in. łasicami, kunami – wyjaśniał dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński.
Miejsca lęgowe sów
Jak wyjaśniał gość Trójki, sowy składają jaja w miejscach dość nietypowych. Np. płomykówki na miejsca lęgowe obierają sobie czasem wieże kościołów, dzwonnice czy średniowieczne zamki. Pójdźki można spotkać w blokach, miejsca lęgowe lokalizują pod stropodachami – w otworach wentylacyjnych czy kominach. Puszczyki z kolei często przesiadują na cmentarzach, gdzie zazwyczaj jest dużo starych, dziuplastych drzew.
Czytaj także:
- Ogólnopolskie liczenie bocianów. Wolontariusze poszukiwani
- Zimowe Ptakoliczenie - akcja edukacyjna dla wszystkich miłośników ptaków
Sowa mądra głowa?
Okazuje się, że inteligencja tego ptaka nie jest imponująca. – Te ptaki niezbyt jej potrzebują, gdyż są wysoce wyspecjalizowanymi drapieżnikami. Ze względu na kształt i wielkość głowy oraz duże, okrągłe oczy sowa była utożsamiana z człowiekiem. Z tych powodów też przypisywano jej mądrość – wyjaśnił. – Ich mózg, mimo że jest mały, potrafi na podstawie różnicy w czasie dotarcia fal dźwiękowych do uszu zlokalizować dobiegające odgłosy bez posługiwania się wzrokiem – zaznaczył.
"Noc sów" w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych
Trwa coroczna akcja edukacyjna "Noc sów" organizowana przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Wyjście w teren i nasłuchiwanie sów poprzedzone jest prelekcjami przyrodników, którzy omawiają cechy charakterystyczne dla poszczególnych gatunków. Najbliższe spotkana planowane są w: Szczebrzeszynie, Zamościu, Szklarni oraz Brzeźnie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Paweł Łapiński (dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych)
Data emisji: 21.02.2024
Godziny emisji: 9.19
IAR/PAP/zch