Protest rolników w Europie. Sawicki: KE musi podjąć decyzję o opróżnieniu magazynów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeśli do końca tygodnia nie będzie w tej sprawie decyzji KE, to będę mocno zachęcał polski rząd, żeby zablokować w pełni granicę z Ukrainą – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, były minister rolnictwa.

Rolnicy przygotowują kolejne ogólnopolskie protesty. Producenci żywności po raz kolejny będą manifestować swoje niezadowolenie z powodu działań Brukseli. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz szacuje, że stacjonarne manifestacje lub protesty na drogach odbędą się w prawie 200 miejscach w różnych częściach kraju. Niektóre z nich to nowe inicjatywy, inne będą przedłużane na kolejne dni.

Protest rolników. Opróżnienie magazynów odpowiedzią na problemy?

Marek Sawicki powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Komisja Europejska powinna podjąć zdecydowane działania ws. sytuacji rolników w Polsce i całej UE. - Polski rząd może zrobić wiele dla rolników. Donald Tusk powinien przede wszystkim zażądać od KE minimum 4 mld euro na opróżnienie magazynów polskich i europejskich z nadwyżek - ocenił.

- Jeśli do końca tygodnia nie będzie w tej sprawie decyzji KE, to będę mocno zachęcał polski rząd, żeby zablokować w pełni granicę z Ukrainą - dodał.

Polityk podkreślił, że zalegające zboża powodują, że rolnicy nie będą mogli sprzedać tegorocznych plonów. Zdaniem byłego ministra rolnictwa nadwyżka może zostać przekazana krajom, w których panuje głód. - Na znalezienie 4-5 mld euro na opróżnienie magazynów w Europie przed żniwami wystarczą trzy miesiące - zaznaczył Marek Sawicki.

Posłuchaj

14:59
Marek Sawicki m.in. o problemach rolników (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (były minister rolnictwa, PSL)
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 8.45

dz/gs/kormp

Polecane