Biejat: usprawiedliwianie Trumpa przez Pałac Prezydencki to zły sygnał

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Usprawiedliwianie człowieka, który uważa, że możemy traktować obronność i ład światowy na zasadzie transakcyjnej, jakby NATO było firmą ochroniarską, jest dla Polski złym sygnałem – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu z Lewicy Razem Magdalena Biejat.

Magdalena Biejat komentowała zaproszenie przez prezydenta USA Joe Bidena na wspólne spotkanie polskiego prezydenta i premiera.

– Potrzebujemy symbolicznych gestów, zaproszenie ze strony Joe Bidena jest ważnym zaproszeniem, uważam, że powinni przede wszystkim zapewnić pana prezydenta, że współpraca Polski z NATO będzie nadal jednym z priorytetów – i jestem pewna, że to zrobią – stwierdziła.

Jak mówiła, zaproszenie jest istotne szczególnie w kontekście poprzednich słów prezydenta Dudy, które według Biejat "wskazywały na chęć obrony prezydenta Trumpa".

Wszystko elementem kampanii wyborczej w USA

– Uważam, że Donald Trump nie rozumie przyjaznych gestów, a rozumie język stanowczy i stanowcze wypowiedzi. Usprawiedliwianie człowieka, który uważa, że możemy traktować obronność i ład światowy na zasadzie transakcyjnej, jakby NATO było firmą ochroniarską, jest dla Polski złym sygnałem, i fakt, że taki sygnał płynie z pałacu prezydenckiego jest zły – powiedziała wicemarszałek Senatu.

– To bardzo dobrze, że prezydent Biden zaprosił prezydenta Dudę, że będą mieli okazję porozmawiać twarzą w twarz. Nie miejmy też wątpliwości, że wszystko co się teraz będzie działo w USA, także przygotowania do szczytu NATO, będzie częścią kampanii wyborczej w USA – oceniła Biejat.

Podkreśliła, że współpraca polskich władz z Bidenem jest bardzo ważna. Przypomniała też, że Polska i Ukraina "bazują na solidarności europejskiej, nie tylko na solidarności w ramach NATO".


Posłuchaj

15:02
Biejat: usprawiedliwianie Trumpa przez Pałac Prezydencki to zły sygnał (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Magdalena Biejat (wicemarszałek Senatu)
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 8.45

pg/pr

Polecane