Lena Góra: co by było, gdybyśmy się nie bali wyglądać dziwnie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lena Góra: co by było, gdybyśmy się nie bali wyglądać dziwnie?
Lena Góra Foto: FOTON/PAP

W tym roku po raz 26. zostaną wręczone Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Listę produkcji i twórców, którzy mają szansę na to najważniejsze w  polskiej kinematografii wyróżnienie, Polska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek 8 lutego. Wśród nominowanych w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca" jest Lena Góra za kreację w filmie "Imago". Wcześniej została za nią nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Koniec lat 80. XX wieku, Polska tuż przed przełomem. W Trójmieście kwitnie alternatywna scena muzyczna, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu, a jedną z jej gwiazd i liderek jest Ela (Lena Góra). Młoda artystka, szukając bliskości ze swoją z pozoru pozbawioną uczuć matką, dowiaduje się, że sama jest w ciąży…

"Imago": prequel życia Leny Góry

Film, którego reżyserką i współscenarzystką jest Olga Chajdas, jest w dużej mierze  inspirowany historią Eli "Malwiny" Wyczyńskiej, "w cywilu" mamy Leny Góry, która gra główną rolę i także jest współscenarzystką "Imago". – To prequel mojego życia – śmieje się aktorka, która zdradza, że do czasu rozpoczęcia pracy nad "Imago" nie wiedziała o niezwykłej przeszłości swojej mamy.

Również nagroda indywidualna na FPFF w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą była dla Leny Góry zaskoczeniem. – Myślałam, że jeśli coś dostaniemy, to może "Złoty Pazur", bo ten film ma niewątpliwy pazur. A tu Srebrne Lwy, czyli druga co do ważności nagroda i jeszcze nagroda za najlepszą muzykę dla Andrzeja Smolika, którą też śpiewam, więc jest dla mnie super ważna – przyznaje. – Wszystkie koncerty, wszystkie sceny muzyczne są nagrywane live: nie ma żadnego playbacku, nie miałam żadnych postsynchronów, żadnego krzyku nie "naprawiliśmy". Jest przez to duży brud  i niedoskonałość – wskazuje.

– Myślę, że teraz jestem inną aktorką, więc ta nagroda jest dla mnie wyjątkowa, szczególna. Bo byłam 100-procentowo oddana temu, żeby grać Elę prawdziwą, taką, jaką ona by była, nie pozwalając Lenie-aktorce rozwinąć skrzydeł tam, gdzie by jej się chciało. A to jest tak kuszące w każdej roli, którą gram… – dodaje.


Najczęściej czytane

Złoty Anioł za niepokorność twórczą

– W mojej prawdzie, wolności jest i dzikość i nieobliczalność. A myślę, że my w naszym kraju dopiero się otwieramy. Ostatnio dostałam na Toffifest Złotego Anioła "za niepokorność twórczą" i to mnie bardzo ucieszyło. Ja odbierałam za niepokorność twórczą kobiecą, a za męską niepokorność twórczą dostał Eryk Lubos. On też ma w sobie pazur… – stwierdza rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. – Spotykałam się z wyśmiewaniem na tzw. method acting. Mam swój, wypracowany przez lata sposób, który zmienia się cały czas, bardzo "tu i teraz": bierze się ze słuchania reżyserów, reżyserek, twórców z którymi pracuję, drugiego aktora i postaci którą gram, więc  bardzo się zmienia. I pytam: - A co by było, gdybyśmy się nie bali, to jest klucz, wyglądać dziwnie?

– Pamiętam już w szkole, kiedy moi rodzice punkowi – mama w  podartych spodniach, łysa, w skórzanej kurtce, tata też oblany farbą, w podartych ciuchach – odprowadzali mnie do szkoły i nauczycielki były przerażone. Wszyscy byli przerażeni, że wszyscy jesteśmy bardzo dziwni, że to patologia… Bo byliśmy inni – wspomina.

Zwiastun filmu IMAGO reżyseria Olga Chajdas/YouTube Apple Film


Ponadto w audycji

  • Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2024: nominacje, podsumowanie - rozmowa z Dariuszem Jabłońskim, pomysłodawcą Polskich Nagród Filmowych ORŁY;
  • Premiera zagraniczna: "Dobrzy nieznajomi" w reżyserii Andrewa Haigha, rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą oraz rekomendacja autora zdjęć Łukasza Żala;
  • Premiera polska: "Miłość jak miód" - spotkanie Agnieszką Suchorą, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie;
  • Premiera zagraniczna: "Setki bobrów" w reżyserii Mike Cheslika, rozmowa z Robertem Siwczykiem specjalistą od kina niemego i slapstickowego, autorem bloga "Klatki na oczach";

Posłuchaj

51:11
Agnieszka Suchora mówi o filmie "Miłość jak miód" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

50:35
Lena Góra opowiada o filmie "Imago" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 9.02.2024
Godziny emisji: 13.05, 14.05

pr/kul

Polecane